Guggenheim Museum, Ню Йорк, ни предлага първия цялостен преглед към италианския футуризъм. “Ние искахме да направим тази изложба от много дълго време, може би откакто започнах работа тук, а аз работя в Guggenheim от повече от 20 години”, казва Вивиан Грийн, куратор, завеждащ отдел – Изкуство от 19-ти и началото на 20-ти век в музея.
Изложбата, носеща наименованието “Италиански футуризъм, 1909-44 : Реконструкция на Вселената”, проследява историята на мултидисциплинарното движение - футуризъм, което е основавано с манифест през 1909 г. и просъществува до края на Втората световна война.
Въпреки разнообразната и плодотворна художествена дейност на футуристите, кураторите на изложбата в Guggenheim са се сблъскали с огромни трудности по време на организацията й.
Първо, по-голямата част на произведенията, които трябвало да присъстват в експозицията, съставена от над 300 творби, принадлежат на частни колекционери и музеи в Италия – страна, която стриктно регулира, а много често и ограничава износа на изкуство от вече повече от 50 години.
Второ, много от произведенията на футуристите са били унищожени по време на Втората световна война. Това предполага и появата на множество фалшификати, както и копия на картини, направени понякога и от самите творци.
Освен, че е било много трудно да набавят надеждна информация за произхода на всяка една картина, организаторите на изложбата са били изправени и пред идеологически пречки, защото славата на футуризма е опетнена от асоциацията му с фашизма. За да се справи с всички тези предизвикателства, Вивиан Грийн съставя екип от 30 международно признати учени и историци.
“Футуризмът се разглежда по различен начин в зависимост от възрастта ви и дали сте италиански или американски гражданин”, казва Грийн и допълва “италианците често не искат да погледнат към футуризма през политическия обектив. Искахме да покажем, че когато някой прави изкуство в името на пропагандата, тя изглежда по-различен начин. Изложбата представя италианския футуризъм не само като движение в изкуството, но и като литературен, политически и културен феномен.”
Експозицията представя както най-популярните платна, свързани с движението, така и по-малко известни футуристични картини. Никой досега не е обръщал внимание и на факта, че футуристите продължават да творят в продължение на три десетилетия и тяхното изкуство обхваща всичко - от кроенето на дрехи до дизайна на реклами.
Изложбата отваря врати на 21 фвруари и ще продължи до 1 септември 2014 г.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар