Британският музей в Лондон представя изложба, включваща над 90 изключителни рисунки и графики на немския нео експресионист Георг Базелиц, както и произведения на негови съвременници. Чрез експозицията посетителите са в състояние да проследят как шест ключови следвоенни художници предефинират изкуството в Германия, от двете страни на Желязната завеса. Повече за Базелиц може да прочетете тук.
Всички художници, представени на изложбата, идват от Източна Германия, като впоследствие са мигрирали на Запад. По-голямата част от тях правят това преди 1961 г., когато границата се затваря. Някои получават образованието си в Източна Германия, но продължават и развиват кариерата си в Западна Германия. Тяхното поколение израства с последиците от Втората световна война (1939 г. – 1945 г.), когато Германия е победена, както и с последвалото разделение на страната през 1949 г.
Тези забележителни творби върху хартия са взети назаем от частната колекция на граф Кристиан Дуркхайм и са изложени за първи път публично. Половината от тях са дело на Базелиц, а останалите – на Маркус Люперц, Блинки Палермо, А.Р. Пенк, Зигмар Полке и Герхард Рихтер. 34 от творбите в изложбата, в това число и 17 на Базелиц, са били щедро дарени на Британския музей от граф Дуркхайм.
Подаръкът включва група от 11 рисунки на Базелиц, създадени между 1960 г. и 1970 г., заедно с графики от същия период. Те обхващат основните фази от кариерата на твореца - от хаотичните рисунки в началото на 60-те години на ХХ век до завършването на ироничната серия „Герои” в средата на 60-те, както и последващото разбиване на неговите мотиви и обръщането на елементите в картините на художника от края на 1960-те.
Сред другите изложени творби са „Pin-Up”, рисунките „Installation” на Герхард Рихтер, характерните фигури на Пенк, скулптурните рисунки на Люперц и Палермо, както и рисунка и скицник на Полке, осмиващи „икономическото чудо" на следвоенното възстановяване на Западна Германия. Повече за изкуството на Рихтер прочетете тук.
Дарението напълно трансформира фонда от германско следвоенно графично изкуство на Британския музей, като му позволява да проследи историята на рисуването и графиката в Германия от епохата на Дюрер до настоящия момент.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар