Музеят „Ермитаж” в Амстердам представя на вниманието на своите посетители поглед към отдавна изгубени цивилизации по протежението на легендарния Път на коприната. Изложбата „Експедиция: Път на коприната” представя съкровища от Ермитажа: 250 изключително красиви предмета, като стенописи, статуи на Буда, скъпоценни коприни, сребро, стъкло, злато, и теракота, намерени от руски експедиции през XIX и XX век.
Посетителите ще вървят по стъпките на изследователите, които проследяват маршрутите на царе, търговци и будистки монаси, които са вървели преди тях. Подобно на керваните, които пресичали тези негостоприемни региони преди векове, преминаващи през царствата, манастири и оазиси, посетителите ще пътуват из търговските пътища от запад на изток или от запад на изток, за да открият забележителни древни съкровища по протежението на Пътя.
Сред многото акценти в изложбата е дългият повече от 9 метра стенопис на божество в битка с хищници, идващ от Кралския дворец във Варакша (VII - VIII век, днешен Узбекистан). Това ценно произведение на изкуството никога преди това не е напускало Ермитажа. Благодарение на реставрацията през която премина, произведението ще бъде представено за период от 6 месеца в Амстердам.
Пътят на коприната предшества християнската епоха, като до XV век, той е най-голямата търговска мрежа в света и източник на безпрецедентен културен обмен. Той започва от Китай и стига до Средиземноморието. Пътят на коприната не е единствен път, а мрежа от търговски пътища, простиращи се на разстояние от 7000 километра. Той прекосява негостоприемни и рядко населени региони на Централна Азия, със своите обширни пустини и непроходими планински вериги, и свърза велики цивилизации като Индия, Персия, Китай и Римската империя. Плодородните оазиси в тази огромна област и царствата, които се появяват там, изиграват ключова роля и се формират като гостоприемни спирки по пътя и процъфтяващи пазари.
Тези култури остават скрити за света до края на XIX век, когато са преоткрити от експедиции на руски, великобритански, германски и японски учени. Десетки проучвания начело с руските археолози са проведени в Монголия, Западен Китай, и републиките от Централна Азия. На много места, археолозите откриват съкровища, обхващащи много векове от периода преди новата ера до средновековието.
Изложбата продължава до 5 септември 2014 г. в музея „Ермитаж” в Амстердам. Прочетете повече за музея „Ермитаж” тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар