Сестрите на художника Жан-Мишел Баския: - Жанин и Лисан са дали на съд аукционна къща Christie’s с обвинението, че творбите, в организиран от аукционната къща търг, може би са фалшификати. Искът е за един милион щатски долара. Причина за правния конфликт са творбите на Баския, които ще бъдат предложени на онлайн търг през този месец. Колекцията на Алексис Адлер - бивша любовница и съквартирантка на родения в Бруклин художник, съдържа 39 произведения, сред които има колажи, рисунки върху хартия и върху дрехи, скици и записки.
Аукционът започна на 3 март и ще продължи две седмици. На 6 март, в рамките на търга First Open of Post War and Contemporary Art, който се проведе в Rockefeller Plaza, рисунката Untitled (Famous Negro Athletes) и Olive Oyl (1979/80), смятани за най-ценните експонати от колекцията на Адлер, бяха продадени съответно за 773 хил. USD и 569 хил. USD.
Сестрите на художника претендират, че голяма част от лотовете, предложени от Christie’s, нямат експертна оценка от комитета, ангажиран с наследството на Баския - Authentication Committee of the Estate of Jean-Michel Basquiat и този факт компрометира автентичността на произведенията. В съдебния иск е записано още, че от над 40 предмета, аукционната къща е представила за атрибутиране само седем. Проверката е направена през 2007 г., а според специалистите, една от творбите не е дело на Баския.
Ищците смятат, че от Christie’s не са провели експертиза, тъй като не били сигурни за резултатите. Сестрите са на мнение, че голяма част от предоставените за продажба работи не са произведения на техния брат, а на негови приятели от периода 1979-1980 г., когато заедно с Адлер живеели в Ийст Вилидж. Те твърдят още, че търгът е съпътстван от некоректна реклама, която създава впечатлението, че лотовете са атрибутирани, което не било истина.
По повод иска на Жанин и Лисан, Алексис Адлер заяви, че всички творби в търга са автентични, а от аукционната къща засега не направили коментар по случая.
Баския започва кариерата си като графити художник през втората половина на 70-те години. В началото на 80-те прави първите си изложби, които бързо му носят известност. От 1984 г. той активно сътрудничи на поп арт художника Анди Уорхол, като според някои наблюдатели на световния арт пазар високите цени на неговите творби се дължи именно на тези взаимоотношения. Баския умира на 27-годишна възраст, на 12 август 1988 г., от свръхдоза наркотици.
През 2013 г. на различни търгове бяха продадени произведения на Жан-Мишел Баския за общо 250 млн. USD. Това го нарежда на четвърто място в класацията на най-продаваните художници. Повече за Баския прочетете тук и тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар