Заха Хадид е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура и най-известната жена архитект. Нейните сгради са отличително футуристични, характеризиращи се със силни, заоблени форми и фрагментирана геометрия, напомняща за хаоса в съвременния живот.
Освен, че е от смесен иракско-британски произход, интересно е, че Хадид е първата жена, спечелила престижната награда за архитектура Прицкер през 2004 година, както и две поредни години британската „Стърлинг” (през 2010 и 2011 година) за постижения в същата област. Повече за успешните проекти на Заха Хадид прочетете тук и тук.
Хадид е родена през 1950 г. в Багдад, учи математика в американксия университет в Бейрут. Семейството й напуска Ирак, когато на власт идва Саддам Хюсейн. През 1972 г. Заха се премества в Лондон, където е приета да учи архитектура. През 1980 г. отваря свой собствен офис, който се отличава със своето новаторство в областта на архитектурата, градоустройството и интериорния дизайн. Името на Заха стои в основите на много проекти по цял свят в едни от съвременните мегаполиси – Пекин, Лондон, Мадрид, Копенхаген и в още над 40 страни. В момента тя е преподавател в университета за приложни изкуства във Виена.
За Заха Хадид може да се кажа, че е икона на съвременната архитектура и първата жена, която става „суперзвезда” в архитектурата, засенчвайки колегите си мъже. От нейните студентски години в Лондон в архитектурното училище, Хадид е силно ангажирана с променянето на нашите общи понятия за пространство - не само във физически смисъл, но също така и в социално и културно отношение. Проектите на Хадид се характеризират със своите динамични качества, пъргаво-извити форми или кристализирани слоеве. Това създава един вид нов Барок - чувствена, по-жизнена и привлекателна на вид архитектура.
През 70-те и 80-те години Хадид показва разтърсващо разбиране за авнгарда на 20-ти век, опитвайки се да доразвие и популяризира отново руския конструктивизъм и футуризма. За съжаление, само една малка част от нейните проекти, изразяващи тези утопични идеали са реализирани - изпълнението на операта в Уелс по нейн проект е отложено след сериозни критики в медиите, наричащи проекта „елитарен” и скъп и правителството отказва финансиране.
По думите на самата Хадид, интересът към нейното творчество се появява, когато през 1997 г. е построена сградата на музея Гугенхайм в Билбао по проект на Франк Гери. А след участието й в строителството на Център за съвременно изкуство Розенталия в Синсинати, САЩ, който е открит през 2003 г., идеите й се разпространяват широко.
През 2005 г. тя става автор на няколко колекции мебели. Най-известните й творби в мебелния дизайн са креслото Cristal и полюлеят Chandelier Vortexx. През същата година я избират за дизайнер на годината в рамките на изложбата Design Miami.
Заха Хадид е един от първите архитекти, който възприема новата дигитална технология на проектиране на сгради и това прави възможно, тя да продължи да предизвиква традиционните начини на правене на архитектура. В сътрудничество с Патрик Шумахер, Заха Хадид щателно проучва възможностите за параметричен дизайн, което позволява разработването и изграждането на проектите и като безшевен поток на енергия и материя.
В момента по нейни проекти се изпълняват сградата на новия парламент в Багдад, площад Eleftherias Square в Никозия, Кипър, Националният стадион на Япония, Център за изследване на петрола на крал Абдула, Саудитска Арабия и стадионът в Катар за световната купа по футбол през 2022 г., който наскоро предизвика скандал около името на архитектката.
Миналата седмица стана ясно, че повече от 500 индийски емигранти, работници на строежа, са загинали от началото на 2012 г., 383 непалски работници, участвали в построяването на инфраструктурата, свързвана със стадиона, също са загубили живота си през 2010 г. и 2011 г. Запитана за коментар във връзка с тази информация и натиска от организации за правата на човека, Хадид, казва, че ако има проблем, то това е проблем на правителството. Попитана дали това я притеснява, тя отговаря „Да, но аз съм по-загрижена за смъртните случаи в Ирак, така или иначе какво мога да направя за това? Аз не го приемам леко, но мисля, че правителството трябва да се грижи за това. Това не е мой дълг като архитект.”
Днес, в архитектурното студио на Заха Хадид работят повече от 350 души, те създават забележителни проекти от всякакъв тип. Техните сгради никога не са скучни, те са настоятелни изявления, свързани с конкретно мнение, че светът може наистина да изглежда по-различно. Техните усилия са довели до зашеметяващите почти хиляда проекта в целия свят, във всяка скала, от схемите за градски дизайн до предмети и мебелен дизайн.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар