Въпреки забраната да напуска Китай, Ай Вейвей – един от най-скъпо продаваните съвременни китайски творци, продължава да организира свои изложби по цял свят. В Берлин бе открита нова изложба с негови творби и инсталации на име "Доказателство" (Evidence). Тя ще бъде отворена за посещения в галерия Martin-Gropius Bau, Берлин до 7 юли тази година.
Датата на откриването на изложбата съвпада с навършването на три години от ареста на Ай Вейвей от китайските власти, при който той бе задържан за 81 дни.
В момента 56-годишният артист Ай Вейвейн продължава да стои под домашен арест в страната си поради обвинения, че дължи на правителството милиони долари данъци. Въпреки това, той не спира творческата си дейност и само преди броени дни пусна свой нов филм.
Настоящата изложба в берлинската галерия е събрана с помощта на асистента на Ай Вейвей. Експозицията включва творби, които интерпретират статута му на дисидент. Част от тези произведения го направиха известен и извън арт общността. Сред тях е и реплика на затворническата килия, в която той прекарва 81 дни през 2011 г. Творбата носи наименованието "81".
Ай Вейвей е определян за най-известния жив китайски творец и често е сравняван с Анди Уорхол заради усета си към поп културата. Заради критиките си спрямо китайското комунистическо правителство обаче, той е постоянно преследван в родината си. Повече за Вейвей прочетете тук и тук.
Син на интелектуалец, заточен в трудов лагер по време на китайската културна революция, Ай заминава за САЩ, когато е на 24 години и се завръща в Китай през 1993 г., за да се види със своя умиращ баща. Докато е в САЩ, бива представен на Движението за американско модерно изкуство и става много активен на арт сцената в Ню Йорк. Една от най-известните му изложби е в "Тейт Модърн" в Лондон. Той изпълва залата с изкуствени слънчогледови семки. В друга своя акция той опакова фасадата на музея на изкуствата в Мюнхен с 9 хил. детски училищни раници в памет на децата - жертви на земетресението в Сечуан.
Докато изказванията му срещу китайското правителство биват цензурирани от държавните медии, Вейвей набира последователи в блога си, който също е закрит от правителството през 2009 г., но след това е увековечен в книга, издадена през 2011 г. В "Туитър" през 2009 г. той публикува и снимки на рани по главата си, за които твърди, че са нанесени от китайските власти.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар