НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
10 от най-великите френски шедьовъра в изкуството са представени в Пекин (22.04.2014)

В Националния музей на Китай в Пекин е открита първата изложба, отбелязваща 50 години от установяването на дипломатически отношения между Китайската народна република (КНР) и Френската република. Експозицията отбелязва също и откриването на 9-ия Фестивал на Китайско-френската културна пролет. В нея са включени 10 емблематични за Франция шедьоври, идващи от 5-те най-прочути музеи във Франция: Лувъра, Версай, Орсе, музея „Пикасо” и Центъра „Жорж Помпиду“. Това е първата по рода си съвместна изложба на тези топ френски музеи. Повече информация за Лувъра може да намерите тук.

Изложбата е открита с тържествена церемония, на която речи са произнесли посланика на Франция в Китай, Жан-Пол Клузелпредседател на Съюза на Националните музеи във Франция „Гран Пале“, както и директора на Националния музей на Китай в Пекин – Лу Заншен. Повече информация за Националния музей на Китай може да намерите тук.

В изложбата са включени следните произведения: Жан Клуе - „Портрет на Франсоа I” (Лувър), Жорж де ла Тур - „Св. Йосиф дърводелеца” (Лувър), Жан Оноре-Фрагонар - „Заключването” (Лувър), Риго Хиацинт - „Портрет на Луи XIV” (Версай), Пиер Огюст Реноар - „Бал в Мулен де ла Галет” и „Люлката” (Орсе), късната творба на ПикасоЧетене на писмо” и кубистичната „Метадор” (музей Пикасо), произведението на Фернан ЛежеКомпозиция с три фигури”, както и Пиер Сулаж - „Картина” („Център Помпиду“). 

Експозицията предоставя възможност на китайската публика да се наслади на шедьоври, които са символични за музеите, на които принадлежат. Всяка картина представя важна ера или основно художествено течение във Франция. Произведенията разказват много истории – както такива около самата картина, така и такива около самите художници и това, което са искали да изразят. Въпреки, че всяка картина е представена самостоятелно, групата формира историята на френското изкуство от Ренесанса до периода след Втората световна война (1939 г. – 1945 г.)

Франсоа и Луи XIV са били покровители на изкуството, като помогнали да се установят френски художествени колекции. Портретите на кралете акцентират върху ролята на държавата в защитата и насърчаването на художниците. Пабло Пикасо и Фернан Леже са сред пионерите на френския авангард от ХХ век. И двамата са били част от кубизма, но творбите им представят различните форми, които модерното изкуство заема.

Независимо от епохата или художественото течение съществуват ясни паралели между художници като Жорж де ла Тур, Сулаж, Фрагонар и Реноер. Някои творци се фокусират върху светлината и тъмнината, а други върху любовта, прелъстяването, взаимоотношенията между мъжете и жените, използвайки страстно своята цветна палитра.  Тези вечни теми, свързващи класическото и модерното изкуство, разказват историята на едно изключително богато художествено наследство.  

Изложбата ще продължи до 15 юни 2014 г.

Auguste Renoir-Le Bal du Moulin de la Galette, Paris
Auguste Renoir-Le Bal du Moulin de la Galette, Paris
Fernand Léger
Fernand Léger
George de La Tour
George de La Tour
Jean Honoré Fragonard
Jean Honoré Fragonard
La Balançoire
La Balançoire
Le Matador
Le Matador
Pablo Picasso - La Lecture de la lettre
Pablo Picasso - La Lecture de la lettre
Pierre Soulages
Pierre Soulages
Portrait de François I er, roi de France
Portrait de François I er, roi de France
Част от изложбата
Част от изложбата
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!