НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
„Светът като мит” – първата мащабна изложба, представяща произведенията на Макс Бекман и Ото Дикс, е поставена в Мюнхен (22.04.2014)

Музеят за изкуство (Kunsthalle) на Културна фондация „Hypo” (Hypo Cultural Foundation) в Мюнхен представя първата голяма изложба, съпоставяща произведенията на два от колосите на немското модерно изкуство - Макс Бекман (1884 г. – 1950 г.) и Ото Дикс (1891 г. – 1969 г.). Изкуството на двамата творци оказва силно влияние върху културния живот на Ваймарската република (1919 г. – 1933 г.), преди да бъде обявено за „дегенеративно” от националсоциалистите, което застрашило и самото съществуване на художниците.

Над 180 картини, рисунки и графики на едни от най-големите музеи и частни колекции в Амстердам, Берлин, Лондон, Ню Йорк и Вашингтон, наред с много други, са взети назаем, за да илюстрират художественото развитие и обсега на двамата творци. Повече за произведенията на Ото Дикс може да научите тук.

За Дикс и Бекман Първата световна война (1914 г. – 1919 г.) е основополагащо преживяване, оставило траен отпечатък, както върху живота им, така и върху творческата им дейност. От този момент нататък, те започват да развиват своя отличителен стил. Течението, на което стават основоположници, се нарича „нова предметност”. Съзнателно отхвърляйки експресионизма и абстракцията, тези художници приемат от тях само изследването на мъчителните преживявания на реалността - Ото Дикс се фокусира върху по-мрачната страна на съвременното общество, а Макс Бекман прави това чрез противопоставяне на видимия свят с невидим слой. Въпреки различните подходи на работа, и двамата се стремят към един и същи момент – момента, в който внезапно, познатото се превръща в непознато и странно, а светът се превръща в мит.

Макар и на по-ранен етап, и двамата художници са привлечени от Мюнхен. През 1923 г. галерия „Таунхаузер” представя изложба с творби на Макс Бекман, последвана през 1926 г. от изложба с творби на Ото Дикс. Информация относно това, дали през тези години на катаклизми двамата творци са се срещали, няма; и все пак, те са се движели в едни и същи кръгове, излагали са произведенията си при едни и същи арт дилъри, и дори са рисували едни и същи модели. Въпреки, че Дикс и Бекман отдавна се смятат за едни от най-великите германски художници на своето поколение, към днешна дата, техните творби никога не са съпоставяни по подобен начин в обща изложба.

Експозицията предлага увлекателно пътуване от началото до края на творческия път на тези изключителни и същевременно много различни един от друг художници. Изложбата показва ясно в каква степен двамата са били засегнати от крайностите на епохата, в която живеят. Първо и преди всичко, техните графични творби отразяват прекия досег с войната, но ужасите, на които стават свидетели, все още присъстват, дори и в произведенията, създадени в периода на следвоенна Германия, населена с военноинвалиди и проститутки.

Изложбата ще бъде може да бъде видяна в Мюнхен до 10 август 2014 г.

Max Beckmann, Double Portrait Carneval
Max Beckmann, Double Portrait Carneval
Max Beckmann, Les Artistes with Vegetables
Max Beckmann, Les Artistes with Vegetables
Max Beckmann, Portrait of Naila
Max Beckmann, Portrait of Naila
Max Beckmann, Self-Portrait in Green Shirt
Max Beckmann, Self-Portrait in Green Shirt
Otto Dix, Self-Portrait with Easel,
Otto Dix, Self-Portrait with Easel,
Otto Dix, Sunrise
Otto Dix, Sunrise
Otto Dix, Woman with Red Hair
Otto Dix, Woman with Red Hair
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!