В официално съобщение Катарските музейни власти (КМВ) информираха, че Едуард Долман – изпълнителен директор на КМВ и действащ главен изпълнителен директор, се оттегля от поста си след тригодишна усърдна работа. По време на заемането на този пост, Долман бе както съветник, така и „дясна ръка” на Шейха Ал-Маяса бин Хамад Ал Тани бин Халифа ал-Тани, обявена за най-влиятелната личност в света на изкуството. Повече за това признание можете да научите тук.
Мнозина в света на изкуството залагаха, че Едуард Долман, работил в продължение на 27-години за аукционна къща „Кристис“, (последния заеман от него пост бе на изпълнителен директор и председател), преди да замине за Катар, ще се завърне отново към аукционнте къщи. Но коя точно? Както се оказва, това няма да бъде нито „Кристис“, нито техния съперник „Сотбис“. Долман е избрал да се присъедини към екипа на третата в класацията на най-успешните аукционни къщи - „Филипс”.
Самият той споделя, че е стигнал до това решение, защото е искал да се фокусира върху живота си в Лондон и Ню Йорк. Долман ще започне новата си работа през м. юли 2014 г. „Винаги съм смятал, че ще бъде по-добре за всички, ако предложа на клиентите повече опции, особено имайки предвид значителния брой на колекционери в Катар, стичащи се от всички краища на света”, споделя още Долман. Повече информация за Катар можете да намерите тук.
Всъщност, Едуард Долман се завръща към началото на своята кариера в тази професионална сфера, защото една от първите позиции, които е заемал, е била именно във „Филипс”.
Аукционна къща „Филипс” е основана през 1796 г. от Хари Филипс – бивш служител на аукционна къща „Сотбис”. В миналото е организирала търгове на предмети от имението на Мария Антоанета, стари майстори и картини, собственост на Станислав Понятовски, и позлатени мебели от Бъкингамския дворец. Повече за историята на аукционната къща можете да научите тук.
Като изпълнителен директор на Катарските музейни власти, чийто президент е Шейха Ал Маяса (сестра на емира на Катар), Долман имаше множество задължения и отговорности. На него бе възложен надзора на строителството и изпълнението на няколкото нови музеи, които предстои да бъдат открити в Катар. Той също така, бе и председател на държавната колекция, като отговаряше за набавянето на нови произведения в нея. През последните години, Катар купи множество произведения на модерни и съвременни западни автори на изключително високи цени, като например „Картоиграчите” на Пол Сезан, която се смята за най-скъпо продадената картина в света. Повече за тази продажба можете да научите тук
Катар е и новият собственик на произведението на Пикасо „Дете с гълъб”, което Великобритания не успя да задържи. Повече информация за този случай можете да намерите тук.
Под ръководството на Едуард Долман в Катар бяха организирани и множество изложби на световно известни художници, като Деймиън Хърст и Ричард Сера. Повече информация за тях можете да намерите тук, както и тук
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар