Корнелиус Гурлит, син на известен с присвояванията на картини по време на нацисткия режим арт дилър, почина внезапно във вторник, на 81-годишна възраст. Той е издъхнал в апартамента си в Мюнхен, след сърдечна операция. В същия апартамент бяха скрити около 1300 ценни произведения на изкуството, плячкосани по време на Втората световна война (1939 г. – 1945 г.). Сред тях, смятани дълго време за изгубени, са шедьоври на Пикасо, Матис и Шагал. Смята се, че стойността на колекцията е била около 800 милиона евро. Повече информация за този случай можете да намерите тук.
Властите от музея в Берн, Швейцария, заявиха, че са шокирани от новината, че цялото наследство от произведения на изкуството на Гурлит, някои от които са били иззети от евреи, е завещано именно на името на музея. Един ден след смъртта на Гурлит, адвокатът на художника заяви, че Музея за изящни изкуства, намиращ се в гр. Берн, Западна Швейцария, е единственият наследник на грандиозната колекция на немеца.
В съобщение на институцията до медиите се казва, че „музеят е зашеметен от щастливата изненада, но и също, че сега предстои борба с огромна правна и историческа тежест, които придружават творбите. Въпреки спекулациите в медиите, че г-н Гурлит е завещал колекцията си на институция извън Германия, новината дойде като гръм от ясно небе, тъй като в нито един момент г-н Гурлит не е имал връзка с Кунстмузеум в Берн”, се казва още в изявлението.
Изразявайки своята „благодарност”, музеят признава, че наследството само по себе си е значителна отговорност и повдига чувствителни въпроси, най-вече от правен и етичен характер.
Музеят за изящни изкуства в Берн вече разполага с ценна колекция от съвременни майстори, сред които произведения на Пикасо и Паул Клее. Въпреки това, с тази колекция в наличност, музеят значително ще обогати своите фондове.
Повече информация за колекцията на Гурлит можете да намерите тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар