Каролин Христов-Бакърджиев, която миналата година бе обявена от списание ArtReview за най-влиятелната фигура в съвременното изкуство, ще ръководи биеналето в Истанбул през 2015 г. Американката с българо-италиански произход доби световна известност в арт средите като артистичен директор на dOCUMENTA (13) през 2012 г., а преди броени дни беше назначена от организаторите на 14-тото Истанбулско биенале (14th Istanbul Biennial) и за ръководител на екипа, който от 5 септември до 1 ноември 2015 г. ще проведе най-големия форум за съвременно изкуство в Югоизточна Европа.
Нейни колеги в борда на биеналето, които ще са ангажирани с организацията и селекцията на участниците, са Адриано Педроса, Бешак Шенова, Инджи Енвер, Ивона Блазвик и Уте Мета Бауер - съкуратор на dOCUMENTA (11).
Към момента, своето участие в биеналето са потвърдили артисти като Чевдет Ерек, Гризелда Полък, Пиер Юиг, Чус Мартинес, Маркус Лютенс, Уилям Кентридж, Фюзин Онур, Анна Богиджуян, Арлет Куюн-Ан Тран и Уилям Кентридж – повечето от тях представиха свои творби и на dOCUMENTA(13).
В момента Каролин Христов-Бакърджиев е почетен гост-професор по теория и практика на изкуството в Северозападния университет в Чикаго (Northwestern University). Кураторката, чийто баща е българин, е още изкуствовед и автор на художествени творби. Била е артистичен директор на 16-тото Биенале в Сидни, на форуми в Кабул, Александрия (Египет) и Банф (Канада), както и главен куратор на Castello di Rivoli Museum of Contemporary Art (2002-2008) и главен куратор на PS1 Contemporary Art Center в MoMA, Ню Йорк. Авторка е на монографии за южноафриканския художник Уилям Кентридж и за канадката Джанет Кардиф, издадени съответно през 1998 г. и 2001 г., на изследване за художественото движение Arte Povera (1999) и др. Повече за Каролин Христов-Бакърджиев прочетете тук и тук.
Програмата на 14-тото Истанбулско биенале ще бъде обявена на специална пресконференция през есента на 2014 г.
Куратор на 13-тото Инстанбулско биенале беше Фуля Ердимчи. Нейната визия за събитието, което носеше наименованието „Мамо, аз варварин ли съм?” бе „да се изследва обществената среда, като политически форум за идеи, като демокрация, цивилизация, варварство и социална ангажираност”. Повече за 13-тото Инстанбулско биенале прочетете тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар