Сандро Румни, неговият брат Никола Елион и пет от техните деца - внуци и правнуци на Пеги Гугенхайм, са подали съдебен иск срещу Фондация „Гугенхайм” в Ню Йорк. Причина да се обърнат към съда са нарушените условия за съхраняването на The Peggy Guggenheim Collection, които тяхната родственица е разпоредила пред смъртта си. Първото заседание на съда се състоя на 21 май.
Внуците на Гугенхайм смятат, че от строг контрол се нуждае постоянната експозиция в Palazzo Venier dei Leoni, който се намира на Канале гранде във Венеция. Част от експонатите там били преместени в депо, за да бъде освободено място за временни изложби, но това - твърдят те - било нарушение на правилата.
Румни и Елион смятат да си върнат средствата, които тяхната баба е завещала в полза на фондацията. Те се позовават на кореспонденцията между Пеги и нейния братовчед Хари Гугенхайм - бивш президент на фондацията, които потвърждават, че нейните условия за строг контрол върху колекцията, са били приети от бившите управители на организацията.
Администрацията на фондация „Гугенхайм” обяви предявените претенции за „неоснователни”. Нейни представители припомниха, че внуците на именитата галеристка не са включени в завещанието й, и в резултат на това, имуществото й било наследено от първородния й син Синбад Вейл.
От ръководството на фондацията смятат, че внуците на колекционерката няма да спечелят делото, така както се случи и при техния първи опит, със същите претенции, през 1994 г. Две години по-късно, управата на фондацията и внуците постигнаха споразумение, но днес Румни и Елион са убедени, че въпреки сключения договор с фондацията, нарушенията от нейна страна не са предотвратени и обвиняват ръководството й в „комерсиален цинизъм”.
Двамата братя се разгневили и от факта, че от 181 творби в постоянната експозиция, 75 - сред тях произведения на Марк Ротко, Александър Калдер, Едуардо Чилида, Анселм Кийфър, Сай Туомбли, Жан Дюбюфе и др. - са от дарението на Ханелор и Рудолф Шулхоф /Hannelore and Rudolph Schulhof/. Освен това, до табелата „Peggy Guggenheim Collection” била монтирана и плоча с надпис „Schulhof Collection”. Според тях, различните спонсорски приеми пък са „осквернили” градината на двореца от XVIII в., известна днес като Nasher Sculpture Garden, в чиято стена е положена урната с праха на именитата им баба, както и тленните останки на нейните 14 кучета.
На въпрос на журналисти за това, какво е да водиш съдебни дела в продължение на 20 години, 55-годишният Румни отговорил: „Това е непоносимо тежко”. Известно е, че преди осем години той преживя инсулт, но така и не е възстанови напълно.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар