От частната художествена галерия в хотел "Marriott Grand Hotel" на улица „Тверская”, неизвестен извършител е откраднал две картини, съобщава "Интерфакс". Според полицията, кражбата е станала в четвъртък, на 12 юни.
Установена е липсата на платното "Смъртта на Иван Грозни", определяно на Константин Маковски и пейзаж на Василий Поленов. Съвкупната стойност на двете откраднати картини е седем милиона рубли. Кражбата е забелязана на следващия ден. Полицаите са започнали своите огледи в галерията, веднага след като са били извикани на местопроизшествието.
"На местопрестъплението работи разследващ екип, който определя всички обстоятелства около инцидента и стойността на откраднатите картини," - коментираха от пресслужбата на московската полиция.
Константин Маковски е най-големият син в семейството на руския счетоводител и любител-художник — Егор Иванович Маковски. Егор Маковски е основател на "натуралистичен клас" художествена школа, която по-късно става известна като Московско училище по живопис, скулптура и архитектура. Сред семейните приятели са Карл Брюлов и Василий Тропинин. Всички деца на Егор Иванович са известни художници и освен Константин, това са Александра, Николай и Владимир. Това предопределя и насочването на Константин към изящното изкуство.
През 1851 година Константин Маковски постъпва в Московското училище по живопис, скулптура и архитектура. Негови учители са Скоти, Мокрицки, Зарянко, всички те ученици на Карл Брюлов. През 1858 година постъпва в Имперската академия за изящни изкуства в Санкт Петербург. От 1860 участва в изложби на Академията с картините „Изцеление на слепите“ (1860) и „Агенти на Лъжедимитри убиват Борис Годунов“ (1862). През 1863 година Константин Маковски, заедно с 13 други ученици, е избран да участва в конкурса за златен медал на Академията. По-късно художникът се присъединява към кръга хора на изкуството около Иван Крамской. През 1870 става член-учредител на "Асоциация на пътуващите изложби", известна като Передвижници, продължавайки да рисува картини, посветени на всекидневния живот. Той експонира свои работи на изложения на Академията и по пътуващите изложби.
Значителна промяна в светоусещането и стила му настъпва след пътуване до Египет и Балканите в средата на 1870, след което интересите му към социалните и психологическите теми, акцентират на естетиката.
От 1880 година Константин Маковски е художник на авторски портрети и исторически картини. На Световното изложение в Париж през 1889 година получава златен медал за картините си „Смъртта на Иван Грозни“, „Съдът на Париж“ и „Демонът и Тамара“. Превръща се в един от най-високо ценените руски художници на своето време. Някои критици го определят даже като предвестник на руския импресионизъм.
През 1915 година умира в резултат от нещастен случай-произшествие (удар от трамвай) в Санкт Петербург.
Василий Поленов е роден на 1 юни 1844 г . в Санкт Петербург, Русия, в семейството на потомствен дворянин. Завършва Петрозаводската гимназия. Постъпва в Императорската художествена академия в Санкт Петербург (1863). Учи при известния художник и педогог Павел Чистяков. Още като студент е награден със златни медали за картините „Йов и неговите братя“ и „Христос възкресява дъщерятя на Иаир“. Завършва Академията през 1871 г., а едновременно и курс в юридическия факултет. Като стипендиант на Академията пътува в Австро-Унгария, Германия, Франция и Италия. За картината „Ареста на графиня Д``Етрамон“ е провъзгласен за академик (1876).
При изострянето на Източния въпрос през 1876 г. постъпва доброволец в корпуса на генерал-майор Михаил Черняев. Участва в Сръбско-турската война (1876). Награден е с медал „За Храброст“ (Черна гора) и Орден „Таковски кръст“ (Сърбия).
Доброволец в Руско-турската война (1877-1878). Художник - военен кореспондент. Аташиран е към престолонаследника Александър Александрович. Участва в действията през цялата война в състава на Русчушкия отряд. Василий Поленов създава в България картини, които са далеч от баталната живопис. Главен акцент поставя на човека и етнографията на българина.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар