Един облачен следобед този месец опашката за вход в Лувъра се разпростира до стъклената пирамида, през целия двор, чак до следващия. В музея, тълпа от хора съсредоточено загледани в Мона Лиза, повечето от които правят снимки с телефона си и селфита. Близо до „Крилата на победата на Самотраки“, посетител от Мадрид се спира сред тълпата и споделя „Това е като в метрото рано сутринта.“
Лятото е в разгара си и милиони любители на изкуството се стичат към Лувъра - най-натоварения музей за изкуство в света, с 9.3 милиона посетители миналата година, както и към други известни колекции и музеи в цяла Европа. Всяка година цифрите се увеличават, тъй като средната класа се увеличава, особено в Азия и Източна Европа. Миналото лято Британският музей имаше рекордно присъствие, като за цялата година отбеляза 6.7 милиона посетители, което го прави втория по посещаемост музей за изкуство, според вестник The Art. Посещенията в Уфици във Флоренция за първата половина на тази година пък са се увеличи с почти 5 процента в сравнение с миналото полугодие.
Гледането на шедьоври в музея може да е подхранващ душата културен ритуал, но покачващата се посещаемост е превърнала много музеи в претъпкани пространства, горещи като сауна, които принуждават институциите да дебатират как да балансират достъпността с опазването на изкуството.
В последните години, музеите започнаха да правят повече, за да управляват тълпите. Повечето предлагат билети, съобразени с времето, в което се посещава музея. Други увеличават работното си време. За да запазят изкуството някои поставят нови климатични системи. Въпреки това, някои критиците продължават да твърдят, че музеите не правят достатъчно.
Миналата година Ватиканският музей е посетен от рекордните 5.5 милиона посетители. Тази година, благодарение на популярността на папа Франциск се очаква посещенията да се увеличат до 6 милиона. Ватиканa инсталира нова климатична система в Сикстинската капела, за да помогне за запзването на стенописите на Микеланджело от влажността генерирана от 2000 души, които запълват пространството по всяко време, които са около 22 000 души на ден. Ватиканa се надява дейностите по реновацията да приключат до октмоври.
Музеите като цяло не обичат да ограничават посещаемостта, В Ермитажа, който има 3.1 милиона посетители за миналата година, горната граница за брой посетители е „физическото ограничение на самото пространство или броят на закачалки в гардероба през зимата.“, споделя В. Силантева, началникът на отдел обслужване на посетителите в музея.
Понякога се случват и премеждия. Римската Венера в Британския музей (между първи и втори век) с протегната ръка е била със счупени пръсти през последните няколко години заради многото посетители.
Опакшките извън Уфици във Флоренция, който има над 1.9 милиона посетители миналата година, са известни с тяхната дължина, а в двора е пълно с хора, които чакат за билети за определено време. Частна компания управлява таксуването за билетите и задържа за себе си 14 процента от цената на билета. От музея информират, че това задържа посетителите до 980 души по едно и също време, за да изпълнят противопожарните изисквания.
Лувърът, Уфици, Ватикана, Райксмузеум в Амстердам и Прадо в Мадрид предлагат времеви билети, които позволяват на посетителите да избягват опашките. Дори музеите, които не таксуват посетителите на тяхната постоянна колекция, като Британския музей и Националната галерия в Лондон, имат специални изложби, които са с билети. По време на изложбата на Леонардо да Винчи през 2011 година в Националната галерия уебсайтовете препродаваха билетите на цени от 25 до 400 долара.
Докато повечето музеи са затворени поне един ден в седмицата, през 2012 година Прадо започна седемдневен график с по-дълго работно време през седмицата. Това последва реновацията от 2007 година, дело на архитекта Рафаел Монео, която подобри ходовата линия на музея, правейки по-лесен достъпа до шедьоврите на Веласкес и Гоя.
Все пак във всеки музеи хората могат да намерят начин да заобиколят опашките, отивайки в Лувъра в сряда и петък вечер, когато музеят е отворен в 9:45, търсейки по-малко натоварени входове или плащайки за годишно членство, което позволява приоритетен достъп.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар