Музей в Амстердам обяви миналата седмица, че ще забави връщането на кримски археологически съкровища, опасявайки се от юридическо стълкновение с Русия или Украйна. Безценните средновековни артефакти, взети на заем от четири кримски музея, бяха представени в музея „Алърд Пиърсън” (Аllard Pierson Museum), в Амстердам през февруари, по-малко от месец преди Русия да анексира полуострова.
Музеите, които в момента са под руско управление, поискаха ценните съкровища да бъдат върнати, като украинското правителство в Киев също е отправило претенции към експонатите. Изложбата, озаглавена „Крим: Злато и тайни от Черно море”, включва предмети, датиращи от II век пр.н.е. до късната средновековна епоха. Сред тях са церемониален скитски шлем, изработен от злато, както и лакирана кутия, произхождаща от Китай, които по времето на Римската империя, са намерили своя път до Крим по пътя на стокообмена, известен като „пътя на коприната”. Повече информация за „пътя на коприната“ можете да намерите тук.
Все още не е ясно, дали продължаващото обширно правно разследване ще се съгласи да върне експонатите на една от страните, споделиха музейните власти от Холандия, описвайки ситуацията, като „уникална и сложна”. Връщането на артефакти на една от страните, със сигурност ще доведе до иск от другата, което представлява значителен риск за музея „Алърд Пиърсън“.
От там споделят: „Спорната колекция ще се съхранява безопасно, докато стане ясно и докато се появи решение от квалифициран съдия или арбитър, или бъде сключено допълнително споразумение между двете страни”.
Крим, който се намира на кръстопът на древни търговски пътища, както и на брега на Черно море, отдавна е известен на археолозите със своите фантастични съкровища. Изложбата в Амстердам ще приключи на 31 август, но решение по отношение на съдбата на съкровището още не е намерено.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар