Юбилейната изложба на Иван Русев „Преди 60 милиона години-реката” „идва” в Илинденци заедно с произведенията на проф. Емил Попов, проф. Красимир Джидров, Нина Русева и творби от пленера, организиран от Съюза на българските художници. Успоредно с голямото творческо събитие, на 18 октомври ще започне пленерът на фестивала, с участието на световноизвестната австрийска скулпторка Габриеле Бергер, Мариета Конова, Аргир Манасиев, Димитър Петрински и за първа година ще участва лично Иван Русев.
В Илинденци започват и празниците на изкуството, съпровождащи един от 5-те най-добри фолклорни фестивали в страната: XI Международен фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува” –Микрево, който ще се проведе на 24, 25 и 26 октомври. Традиционно фестивалът започва с годишните събития на Арт център Илинденци. Тази година събитията са посветени на 60–годишния юбилей на световноизвестния български скулптор Иван Русев. В нея може да се види невероятна експозиция от тъмен камък, най-белия мрамор на Пиринския край и невероятна композиция от 600 фрагмента от пръст и рисунки.
Иван Русев нарича изложбата си “60 милиона години – реката”, защото по силата на съдбата точно в годината на неговия юбилей под Каменния град в Илинденци се разкриват следите на огромна река от преди 60 милиона години. В експозицията първо са образите на паметта – майка му, баща му, дядо, му жена и дъщеря му и леля Ванга. Правил е кръстът на Рупите. “Сурово, първично и мощно”, нарича изкуството му акад. Светлин Русев.
Може би защото самият Иван Русев е нетрадиционен и ярък представител на поколението наши скулптори през последните трийсет години. Творец, който познава и обича душата на камъка като Създател. Ако се питате възможно ли е камъкът да полети на високо, отговорът е “да”, когато се докоснете до светоусещането на Иван Русев. Негови скулптури има в парка на открито в Ивасе в Япония, композициите му “Индийските храмове” в щата Гуджарат в Индия, в частни и национални галерии и колекции на три континента – Европа, Азия и Америка. От 34 години самостоятелните му изложби кръстосват България и света без пауза и отправят посланието за хармония между човека и природата на вълшебника на камъка - Иван Русев.
В юбилейната изложба участва и друг вълшебник - проф. Емил Попов. „Той е професор в Художествената академия, но живее цял живот на село.” – пише за него в личната си страница поетът Румен Леонидов. – „В Мали Дрен, Пернишко. Цял живот е бил тук, оттук и до днес ходи до града, само за да посвети в майсторлъка си своите обични студенти. Цял живот е скулптор, пипа глината, вслушва се в камъка, говори си с метала. И в гипса бърка като в кладенец. Цял живот е селянин, щастлив, че съдбата му е отредила голямо богатство – обширен двор, две плевни, един сайвант, слънце, простор, небе…
Ако минете край Мали Дрен и имате късмета да го заварите вкъщи, може да разгледате дворната му галерия и импровизираната му експозиция, настанена в ремонтирания плевник. Тук са и фамозните бикове в истински ръст, вярно изваяни от гипс, но онези, излетите от бронз, от години украсяват парка на Хуго Вутен в Белгия…"
"Няма такова нещо като "Изкуство". Има само художници."- казва другият голям скулптор, участник в изложбата в Мраморния град – проф. Красимир Джидров. „Той е сред най-известните български автори, които работят с керамика, учител е на цяло поколение творци, които я превърнаха дори в модерна медия. Не е комплимент, но художникът Красимир Джидров е явление и школа в съвременното приложно изкуство, чувствителен и наблюдателен артист, който усеща и разбира мъдростта и енергията на земята. Той просто „чува” нейния вечен диалог с човешките същества и вярва в непреходността на уж преходните неща.
Нина Русева споделя творческия маршрут на тримата големи автори в Мраморния град на изкуствата, единия – на нейния баща Иван Русев, но с изключително индивидуално и ярко присъствие. Тя се гордее, че нейната картина „Лодка „Антарктида“ влезе и остана в колекцията на Европейския парламент. Художничката предпочита да работи в мащабни формати, творбата й „Лодка „Антарктида“ е с размери 179/220 см. За създаването й тя е използвала много ярки цветове, които контрастират помежду си. Рисувана е през 2009 г. и е една от серията нейни картини на тема Антарктида.
Участниците в пленера са ярки имена в изящното изкуство, между които световноизвестните скулптори Габриеле Бергер и Иван Русев, живописците Мариета Конова, Аргир Манасиев, Димитър Петрински, с чиито произведения продължава да се обогатява картинната галерия на община Струмяни, където греят творбите на Свилен Блажев, Огнян Механджийски, Иван Милушев, Аргир Манасиев, Пламен Бонев, Димитър Петрински и др.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар