НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Изложбата „110 години академично обучение по керамика в НХА“ представя уникални предмети от музейната колекция на Академията, които ще бъдат представени за първи път пред публика (24.10.2014)

На 28 октомври (вторник) от 18:00 часа в галерия „Академия“ на НХА ще бъде открита изложбата „110 години академично обучение по керамика в НХА“. Експозицията включва предмети от музейната колекция на Академията, които ще бъдат представени за първи път пред публика. Работите от музейната колекция са свързани с развитието на приложните изкуства в България и събирани в продължение на целия период от съществуването на специалността.

В изложбата са включени и произведения на автори от различни поколения, но всичките възпитаници на Националната художествена академия. Сред тях са и днешните преподаватели в специалност „Керамика“ – проф. Красимир Джидров, проф. Ивана Енева, проф. Божидар Бончев, доц. Мартин Петков. За отбелязването на 110-годишнината на специалност „Керамика“ се подготвя каталог на колекцията: „Музейна сбирка на Националната художествена академия. Колекция Керамика“.

Историята на специалност „Керамика“ е свързана с началните етапи от основаването и развитието на Държавното рисувално училище (1896). Между 1900–1904 г. се откриват школите по декорация, резба и керамика, а цар Фердинанд поръчва закупуването на първите керамични пещи и глазури от Германия.

Основател на специалността е Стефан Димитров (1874–1937), който заема длъжността професор по керамика от 1904 до 1932 година. Стефан Димитров е завършил Висш институт по изкуствата във Виена, практикувал е във Франция, Англия, Германия, Австрия, Дания. Проучва и популяризира керамиката на Патлейна, Преслав, Мадара и българското Възраждане. Автор е на майоликите за софийската баня, Халите и Синодалната палата.

През 1932 г. в специалността постъпва като преподавател Стоян Райнов – автор, който значително разширява и обогатява художествените проблеми на керамиката по отношение на формата, предназначението и връзката й с художествените традиции.

От 1952 година асистент на Стоян Райнов е Венко Колев, чийто разностранни търсения в областта на керамиката определят високото й съвременно равнище в българската и европейска художествена култура.

През 1972 г. се основава нова специалност – „Силикатни форми“ (днес „Порцелан и стъкло“), ръководена от проф. Г. Коларов, чийто приоритет на действие е дизайнът на финната керамика в България.

Съвременните перспективи пред специалността са свързани с новите посоки в обучението и дейността на преподаватели като проф. Красимир Джидров, проф. Ивана Енева, проф. Божидар Бончев, доц. Мартин Петков.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!