Въпреки че най-големите регистрирани годишни приходи от произведения на Пикасо се равняват на внушителните 363 млн. долара, той пада надолу в класацията, изместен от американеца Анди Уорхол (430 млн. долара през 2007 г. и след това 368 млн. долара през 2010 г.) и от китайските художници Джан Дацян и Ци Байши. През 2011 г., една изключително добра година за китайския пазар на изкуство (преди рязкото свиване през 2012 г.), тези двама художници достигат обороти от над 500 млн. долара. За да оцените чудовищността на тези цифри, доказващи силата на на китайския пазар на изкуството като цяло, помага да се припомни, че Франция, четвъртият пазар за изкуство в света, отбеляза годишен оборот от 549 млн. долара през 2013 г. В действителност, представянето на двамата големи китайски съвременните художници през 2011г., Джан Дацян и Ци Байши, представлява между 4 и 5% от приходите на общия световен пазар в тази година. Въпреки това през 2014 г., пазарната сила на тези художници изостава далеч зад техните върхове.
В световен мащаб е трудно да се конкурират с доминацията на американските художници, продавани на аукциони и особено на водещия на пазара в САЩ Анди Уорхол, чиито цени остават най-високи. Прочетете повече за него тук.
Уорхол доминираше в последните продажби през ноември с емблематичните си портрети: Елвис Пресли, Мерилин Монро, Марлон Брандо, Елизабет Тейлър, които може да се каже са се превърнали в Мона Лиза на нашето време. На 12 ноември 2014 г. Кристис продава Triple Elvis на Уорхол за 73,0 млн. щатски долара и Marlon за 62.0 млн.
Освен това, последните продажби в Ню Йорк, генерират резултати над прага от 100 млн. долара със скулптура на Алберто Джакомети, която за малко не надмина рекорда на художника, когато бе закупена за 101 млн. долара Джакомети, гарантира на Сотбис 100 млн. долара, само с първата оферта.
Високият клас пазар на изкуство с творби за повече от 100 млн. долара е сравнително ново явление. То се появява само преди десет години. Не е за учудване, че Пабло Пикасо е първия в списъка с платно от розовия му период Garçon à la pipe, което донесе 93 млн. долара през май 2004 г. на Сотбис в Ню Йорк. Картината, една от 34-те творби е пусната за продажба от Whitney Collection и постави нов световен рекорд за цена за произведение на изкуството на вторичния пазар. В днешно време такава цена е все по-често срещана.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар