Мечето Падингтън, прочутият британски герой от детските книжки, привлича вниманието тази есен с появата на филм за приключенията му, нова книга, две изложби и 50 негови статуи по улиците на Лондон. Малкото перуанско мече със синьо пардесю и червена шапка, създадено през 1958, е обект на изложба в Къщата на илюстрациите (House of illustration) в Лондон. Там е показано през призмата на различни илюстраторски виждания, превърнали го в любимец на малки и големи от момента на появата му на гарата Падингтън с изтъркан куфар, съдържащ полупразно бурканче мармалад и висяща на врата му табела с надпис “Ако обичате, погрижете се за тази мечка. Благодаря”.
Втора изложба в Лондонски музей проследява историята на мечето чрез различни предмети, предоставени от частни колекции. Експозицията ще възстанови генезиса на знаменития литературен герой, роден във въображението на Майкъл Бонд в коледната вечер на 1956, когато, след като вижда самотно плюшено мече на витрината на голям лондонски магазин, той решава да го подари на съпругата си, кръщавайки го на най-близката до дома им гара.
Една от 50-те статуи на мечето в естествен ръст е облечена от нашумелия британски актьор Бенедикт Къмбърбач (“Шерлок”). Останалите 49 статуи, поставени на любимите места на скитащото мече в Лондон – едноименната гара на летище “Хитроу” или “Трафалгар скуеър”, музеи, паркове и други емблематични за града паметници, са персонализирани от знаменитости, между които Никол Кидман, Ема Уотсън, Дейвид Бекъм, футболния отбор “Челси”, английския отбор по ръгби и кмета на града Борис Джонсън.
В края на изявата всички статуи ще бъдат продадени на търг, а събраните средства ще отидат в Британското национално дружество за превенция на жестокостта към децата. 88-годишният Майкъл Бонд, чиято нова книга “С любов от Падингтън” предстои да излезе на 23 декември, също е създал свое мече.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар