НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музеят „Албертина“ във Виена представя рисунки на мечти и сънища на някои от най-известните художници от XIX век (09.01.2015)
В продължение на няколко седмици, „Албертина“ ще предложи възможността на своите посетители да се слеят със света на фантазиите, сънищата и мечтите на някои от най-големите художници, живели през XIX век. Музеят „Орсе“ ще отвори своите хранилища и ще отпусне на Виена т.нар. „Архив на мечтите”, за изложбата в „Албертина“, която ще се проведе от 30 януари до 3 май 2015 г. В нея ще бъдат включени над 130 шедьовъра от графичната колекция на музея.

Сред тях ще бъдат пастели от Едгар Дега, Жорж Сюра, както и гваш от Оноре Домие и Гюстав Моро, заедно с акварели на Пол Сезан, заедно с творби на салонни художници, които са били високо ценени по онова време. Тези произведения представят широката панорама, с която френското рисувателно изкуство разполага.

Произведения на реализма са наредени заедно с творби на известни художници-импресионисти; магически, наситени с емоции, произведения на символизма се  присъединяват към не по-малко неясни и поантилистични творби на Жорж Сьора. Слънчеви пейзажи от Южна Франция от Пол Сезан намират мястото си в непосредствена близост до най-новите богини на XIX век: проститутки и танцьорки, гледани от скрити ъгли от Дега, Реноар и Майол - голи тела, които, изгубени в съзерцание, остават непроницаеми за бдителните ни очи, тъй като не се поддават на баналността на ежедневието.

Противоположно на всичко това, времето изглежда застинало в произведенията на Франсоа Миле и Джовани Сегантини. Изобразени в съдебните зали на Домие, социалните конфликти на епохата са изкривени в карикатури, докато битките на барикадата, скицирани от Курбе и Ърнест Месионе, свидетелстват за повратните точки в политическата история на XIX век.

Вернер Шпайс, бивш директор на центъра „Жорж Помпиду“, си проправя път през лабиринт от привидно неразгадаеми стилове, теми и мотиви, вплетени в артистичния свят на XIX век, представяйки тази изключително интересна изложба в „Албертина“. В каталога, придружаващ експозицията, множество художници, писатели, режисьори и архитекти са посветили своите лични есета и интерпретации на отделни произведения, представени в колекцията, като споделят и лични чувства за приятелството си с куратора на изложбата – Шпайс.

Carlos Schwabe
Carlos Schwabe
Degas
Degas
.
.
Henry Provensal
Henry Provensal
Jean-François Millet
Jean-François Millet
Paul Cézanne
Paul Cézanne
William Degouve de Nuncques
William Degouve de Nuncques
Werner Spies
Werner Spies
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!