„Портрет на жена (Олга)” – произведение от 1923 г., представящо първата съпруга на Пикасо и бабата на Марина, Олга Кохлова, ще се опита да достигне цена от 60 милиона долара. Съща така, Марина Пикасо ще продаде картината „Майчинство” от 1921 г., на цена от 56 милиона долара, както и „Femme a la Mondoline (Mademoiselle Leonie assie)“, създадена през 1911 г., за сума от около 60 милиона долара.
Книгата на Марина Пикасо - „Пикасо: моят прадядо”, издадена през 2001 г., представлява емоционален разказ за живота на семейството й. В годините след смъртта на Пикасо през 1973 г., неговата дългогодишна любовница, както и внукът му се самоубиват; най-големият му син е пиел до смърт и докато неговите потомци са се възползвали от престижното фамилно име, Марина Пикасо си спомня, че е живяла мизерно, на границата на бедността и в сянката на това, което изглежда безразличен и сдържан патриарх.
"Брилянтните му шедьоври изискват човешка саможертва”, пише Марина Пикасо. „Той довеждаше всеки около него до отчаяние. Никой в семейството ми не е успял да избяга от хватката на този гений.”
След смъртта на художника, френското правителство внася промени в Закона за наследството, за да позволи на наследниците на Пикасо да плащат дължимите такси в изкуство, а не в пари. От това, което остава, Марина Пикасо наследява 2/10, както и вилата „Ла Калифорни” в Кан, която в момента се продава.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар