НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Безпилотните самолети на американските творци могат да бъдат приземени (16.01.2015)
Художниците в САЩ може да имат по-малко от година да използват свободно дронове за творбите си. Въпреки, че в момента има ограничения само за търговска употреба, а не с артистична цел, Федералната авиационна администрация (FAA) работи над нови регулации, които ще бъдат обсъдени в Конгреса през септември. Строгите мерки идват след увеличаването на достъпността до дроновете. Безпилотните летящи устройства, по-известни с тяхната употреба за военни удари, са евтини и лесно достъпни и основни модели могат да бъдат издигнати без лиценз.

„Възможно е да направиш грандиозна снимка от въздуха с дрон за 500 долара“, казва Артър Холанд Мишел,  помощник директор на Центъра за изследване на безпилотните самолети в Бард Колидж, Ню Йорк. Артистите, които ги използват са най-различни - например графити художникът Катсу, който изобретил дрон, можещ да използва спрей, за да тагва стени, седейки в уюта на собствения си дом или Алекс Ривера и Ейнджъл Неварез, които прикрепили един безпилотен самолет към умален модел на златна „low-rider” кола, за да създадат LowDrone (2005), която прелита покрай щатско-мексиканската граница. Наблюдава се и „повишаване на студентските проекти, които използват дронове почти изцяло за целите на изкуството“, споделя Флетчър Бах, студент от Нюйоркския университет (институцията бе домакин на конференция за безпилотните самолети и летателната роботика през 2013).

Сегашната политика „поставя художниците на странно място“. Tя позволява използването на безпилотни самолети за развлекателни цели, но ограничава търговските дейности. „Какво ще се случи, ако един художник експериментира с безпилотен самолет, като прави снимки само за забавление, но по-късно решава да ги продаде?“.

Някои творци правят сериозни политически изявления, които биха могли да бъдат причина за безпокойство в правителството на САЩ. Фотографът и географ Тревор Паглен заснел размазани снимки от безпилотни летателни апарати и създал импресионистични гледки от секретни военни бази, използвайки кадрите от машините. Анонимният арт колектив Бюро за инверсионни технологии отиде по-далеч, когато пусна дрон над Силиконовата долина в Калифорния през 1997 година и засне забранени за снимане обекти.

Има и други прагматични причини за FAA да предлага ограничения. Повищаващият се брой на тези летящи роботи може да направи небето по-малко безопасно. Все по-вероятно е, те да станат опасен проблем за националната въздушна система. Артър Холанд Мишел подозира обаче, че творците няма за какво да се тревожат, защото FAA няма голям интерес да се справи с любителските дронове, особено когато те се използват за кратко време.

Trevor Paglen's Drone Vision
Trevor Paglen's Drone Vision
Trevor Paglen's Drone Vision
Trevor Paglen's Drone Vision
Alex Rivera and Angel Nevarez’s LowDrone flew along the US-Mexico border in 2005
Alex Rivera and Angel Nevarez’s LowDrone flew along the US-Mexico border in 2005
Trevor Paglen's Drone Vision
Trevor Paglen's Drone Vision
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!