Тази година сред основните акценти е специално създадената творба на скандалните британски артисти Гилбърт и Джордж. Тя е разположена около петте стени на VIP зоната на изложението и обещава да бъде един от гвоздеите в програмата. Повече информация за миналите изложения можете да намерите тук и тук.
Изложението ще представи и две нови кураторски платформи. Едната от тях е посветена на руското съвременнот видео изкуство (video art), а нейн куратор е Олга Свиблова, основател и директор на Музея на мултимедията в Москва. Тя е избрала творби на провокативната група AES. Втората платформа ще бъде посветена на видео арта, което направление е по-рядко засегнато на такъв тип изложения, поради малкия пазарен интерес.
Куратор на секцията, посветена на Югоизточна Азия, е Ким Онг, като тя ще включва 32 художници, както и много все още неутвърдени артисти.
В изложението ще бъде включена и експозиция на музеен принцип, включваща творби на френския кубист и сюрреалист Андре Масон, и представяща около 30 картини и 20 творби върху хартия. Първоначално близък до кубизма, впоследствие Масон се обръща към сюрреализма и става известен с експериментите си в автоматичното рисуване, живопис и рисуване с капки пясък, примесени с лепило. Смята се, че художникът оказва голямо влияние върху абстрактните експресионисти, и по-специално върху Аршил Горки и Джаксън Полък, които адаптират неговия колаж, както и техниката „дрипинг”.
Силно впечатление на посетителите ще направят и публичните скулптури и инсталации. Тази година, особено интересна е творбата на Сюзън Виктор, включваща люлеещите се червени полилеи, надвиснали над разхождащите се тълпи на изложението, както и творба на индийския художник Пареш Маити, представляваща няколко стотин месингови камбани. Специално внимание заслужава и на монументалното произведение на Фернандо Ботеро – „Стояща жена”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар