За няколко години в една американска галерия бяха показани два горски пейзана на Иван Шишкин; понякога се появяват и малики рисунки на Казимир Малевич; френски галерии, занимаващи се с парижката школа, включвали в своите изложби творби на Серж Поляков, а немските - на Алексей фон Явленский. Тази година, за участие в TEFAF e поканена лондонската галерия James Butterwick. Нейният собственик Джеймс Бътъруик, арт-дилър и колекционер, събира отдавна графики руски авангард и творби на Александър Богомазов.
Галерията е открита едва преди три години. На своя щанд, той ше продава графики на Александър Богомазов, творби на ученика на Малевич – Лазар Кхидекел, графики на Наталия Гончарова, Борис Григориев и Аристарх Лентулов.
Джеймс Бътъруик се занимава с руско изкуство от 1987 година, когато купува първата си картина от Сотбис – Бакста. След това, той живял и работил известно време в Русия, а преди 9 години се върнал във Великобритания и сега се занимава с руско изкуство в Лондон. За него е много важно изложбата да премине спокойно, без скандали (с които през последно време се асоциира изкуството на руския авангард) и да има въможност да се върне отново на TEFAF следващата година, както и неговите купувачи.
На пазара на руско изкуство се наблюдава спад, но за сериозните картини цените остават високи. През последната година Бътъруик е продал доста картини. Най-високата цена за графика на неговия щанд ще бъде 700 000 паунда – творба на Любов Попова, а работите на Лазар Кхидекел, който е смятан за художник от нивото на Иля Чашник и Николай Суетин, ще започват от 60 000 паунда. Целта на Бътъруик е да върне високия статус на руското изкуство и да направи така, че всички да разберат, че могат да купуват руски авангард на адекватни цени и без риск.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар