Водещ: Госпожо Цанкова, каква културна програма предвиждате от „ Дом на хумора и сатирата” за 2015 година ?
Татяна Цанкова: Културните събития през 2015 година, които Домът подготвя, са организирани и подчинени на няколко годишнини. Важни не само за Габрово, а и за страната. Едната е 155 години от обявяването на Габрово за град Габрово. На тази годишнина ще бъдат посветени няколко изложби. Едната е „ Габровски шеги”, която ще открием на 5 февруари. Това е тематична изложба от фонда, за да покажем, че заедно със създаването на града, е бил и анекдотът. През март месец следва една изложба от плакати, посветени на Габрово. Творбите са рисувани от различни художници през годините. Казва се „ Светът е оцелял, защото се е смял” и също е посветена на годишнината на града.
В есенния ни салон също ще имаме изложба, в рамките на карикатурния десант една изложба на Борис Димовски - „ На габровци с любов”. Тази изложба, освен на 155-годишнината е посветена и на 90-годишнината на художника. Той е и почетен гражданин на Габрово, както и илюстраторът на габровските анекдоти. Той трайно е вплел творчеството и личността си в Дома на хумора. Друга годишнина е свързана с 50 години от провеждането на първата седмица на хумора в Габрово. Карнавалът в Габрово съществува от 20-те, 30-те години на миналия век. Бива прекъснат по времето на Втората световна война и се възстановява през 1965 година. Именно от това ново летоброене са изминали 50 години. Затова ние ще подготвим една пространна изложба, която ще открием на 11. 11 в 11 часа и 11 минути. Това е времето, когато се открива карнавалният сезон. Ще носи името „ Габровският карнавал – 50 години не стигат”. За да представим габровския карнавал, ние сме поканени и ще гостуваме в двореца в Балчик, с изложбата „ Да живее карнавалът”. Тя е изложба, която ще представи не само габровската, но и европейската карнавална традиция.
Имаме няколко изяви, свързани с Рачо Ковача, който е и легендарният създател на Габрово. Неговата скулптура вече 80 години стои на скалата Грамадата в река Янтра. За да напомняме защо точно там е поставен паметникът на Рачо Ковача, планираме образователна програма с деца в детските градини. Тя ще завърши с детско матине на 1 април сутринта. Тогава като игра ще подредим едно пано с Рачо Ковача, също направено от Бодис Домовски.
Водещ: Знаем, че редовно провеждате и "Весел четвъртък", да го очакваме ли и през тази година?
Татяна Цанкова: Да, разбира се.
Водещ: Предполагам, че предвиждате и специална програма за 1-ви април - Ден на шегата?
Татяна Цанкова: Да, тогава е и рожденият ден на Дома и Международен ден на хумора. Ще има и ден на отворените врати. Тогава, освен за Рачо Ковача, сме поканили и деца от арт школата в Казанлък. Те ще представят „ Чудомир и неговите нашенци” по случай 125 години от рождението на Чудомир. Следобеда на 1 април ще има гости от Франция и от близките Балкански страни. Гостите карикатуристи ще присъстват на изложба, наречена „ ФЕКО- 30 години обединени карикатуристи”. Това е европейската организация на карикатуристите, която е прераснала в световна. Поискали сме по 2 творби от всяка една от тези организации. От председателя и от зам.- председателя. Знаете в момента какво вълнува средите на карикатуристите - свободата на словото, как карикатуристът да бъде флагмана на народите за събития, дърпащи обществото напред и да ги отървават от всички недъзи. Тази изложба, със специално рисувани карикатури за Дома на хумора, ще открием следобеда на 1 април.
Водещ: Тази година ще се проведе и 22 Световно бианале на хумора и сатирата? Разкажете ни повече?
Татяна Цанкова: Откриването е на 16 май. Има 6 раздела. Ще има и самостоятелна изложба на лауреата от предишното бианале Джамалити Елтаз от Турция. Той вече подготвя своите плакати, която е и категорията, в която спечели. Ще има и изложба на журито, извън конкурса. Вече имаме потвърждение на тяхното участие. Тепърва ще ви информираме за състава на журито. В неделния ден в 9 часа откриваме „16 Национална среща на думване”. Горди сме, че вече 30 години пренесохме тази изява във времето. Тя се затвърди като традиционна. Двете теми, „ Здравето е най- голямото богатсво” и „Трудът е песен” ще бъдат теми, по които ще разказват нашите сладкодумци техните смешни истории. Както знаете освен Община Габрово, „ Дом на хумора и сатирата”, Министерство на културата, съорганизатор е и Министерство на Здравеопазването.
През юни месец се навършват 90 години от рождението на Георги Парцалев. Точно на неговия рожден ден, ние ще запознаем нашите посетители с едноименната книга „Малки спомени за големия Парцалев”. Така ще се казва и нашата изява. Книгата е на Звезделин Минков, като специално сме го поканили.
Водещ: Какво предвиждате през зимните месеци?
Татяна Цанкова: Октомври месец имаме пространна изява,наречена „Карикатурен десант”, в която ще се приемат 4 изложби. Две национални изложби, сред които и „Националната изложба на карикатурата”, която ще е 40 подред. Както и самостоятелна изложба на лауреата, който ще спечели наградата на Дома на хумора в тази изложба. Ще има изложба на Борис Димовски и гостуваща изложба на чуждестранен салон на карикатурата в Иран. Вече е потвърдено участието им. Изложбата за Борис Димовски ще бъде изнесена и в Асеновград, тъй като там наблизо е неговото родно село Яврово.
Тази година Домът на хумора ще изнесе изкуства от своите зали в Боженци, в Историческия музей в Ботевград, във Видин с участието на фестивала „Вино и култура” и в много други. В Благоевград ще представим пространната си колекция от Стоян Венев. В София ще гостуваме на Руския център в столичната библиотека, с изложба на руска карикатура. Творби ще се изнесат и в Китай за втора поредна година. Тази година темата е „ Европейска карикатура”.
Ще има представяне и на студентска изложба. Тази година ще се включим и в Световния ден на светлината. Изложба, посветена на нея ще има ноември месец. Светлината ще бъде представена в по- различен аспект, като помощник на художника.
Изпълнен с много творби и участие е нашия културен календар. Има баланс на гостуващи изложби, на изложби, които ние ще изнесем навън, както и такива, с които ще предствяме нашия богат фонд, надброяващ над 35 000. Януари, февруари и март до преди 1 април ще показваме колекция от фонда. Започнахме с „ Ребро адамово”.
За Трифон Зарезан, който някой превръщат в любовен празник, ще представим изложбата „ Не остарявай любов”- фотография и скулптура.
Интервюто е направила Инна Бочева
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар