"Искаме или не, изкуството се използва за укриване на данъци и пране на пари", отбеляза Рубини. "Купувате нещо за половин милион и не си показвате паспорта. Много хора използват такива операции за пране на пари", уточни икономистът.
По думите му, на пръв поглед пазарът на предмети на изкуството е свързан изключително с красотата, но що се отнася до бизнеса, в него има много тъмни страни. Пазарът трябва да се регулира сам или да бъде външно регулиран, защото има слабости, каквито не са допуснати на другите видове финансови пазари.
Рубини смята, че една от причините пазарът на изкуство да е толкова силен в САЩ е благоприятната данъчна политика в страната. Нуриел Рубини е американски икономист, професор по икономика в Нюйоркския университет. Той предсказа световната финансова криза през 2008-2011 година.
Изявлението на икономиста дойде, след като водещите британски аукционни къщи Кристис и Сотбис обявиха, че са постигнали рекордни резултати на търговете през 2014 година. Директорът на Victoria and Albert Museum в Лондон – Мартин Рот, от своя страна посочи, че пазарът на изкуство e различен от света на музеите. „В крайна сметка това е просто бизнес, световна валута, нищо, което всъщност да е свързано със света на изкуството“, категоричен е той. По думите на Рот за музеите, които нямат достатъчно средства, е по-трудно да вървят в крак с нарастващия пазар на изкуство.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар