Британски учени от университета в Кеймбридж обявиха, че са открили единствените две запазени до днес бронзови скулптури на Микеланджело, съобщaва БТА. Скулптурите изобразяват двама голи мъже, възседнали диви пантери. Досега те се приписваха на друг автор. Исторически и изкуствоведчески анализ обаче показва, че това са творби на Микеланджело.
Откритието е направено от група експерти от Великобритания, САЩ и Европа под ръководството на специалисти на музея "Фицуилям" към Кембриджкия университет. Професорът от Кембридж Пол Йоанидис през есента на миналата година е открил сходството на фигурите на ездачите на пантери с фрагмент от рисунка на един от учениците на Микеланджело. Тя е копие на скици на неговия учител, която не е достигнала до нас. Рисунката на ученика се съхранява в музея "Фабр" във френския гр. Монпелие. Фрагментът, изобразяващ мъж на пантера, е нарисуван с мощни, отривисти линии. Според експертите, именно по този начин Микеланджело е рисувал скиците към скулптурите си.
Според учените, фигурите на мъже, яздещи пантери, са създадени от Микеланджело в ранния период от неговото творчество, скоро след като прави статуята на Давид и преди да започне работа по стенописите на Сикстинската капела. Специалистите по творчеството на великия ренесансов художник откриват сходства между стила на бронзовите статуи и работите на Микеланджело от периода 1500-1510 година.
За пръв път скулптурите на мъже, яздещи пантери, се споменават през XIX век, когато влизат в колекцията на Адолф Ротшилд, представител на неаполитанския клон на прочутата династия европейски банкери. По онова време ги приписват на Микеланджело. По-късно обаче учени решават, че тази оценка е необоснована, тъй като за нея не съществуват документални доказателства.
До 9 август двете бронзови скулптури на Микеланджело са изложени в музея "Фицуилям". Учените ще продължат изследванията си, като окончателните резултати ще бъдат обявени през юли. "Тези бронзови фигури са много мощни и интересни произведения на изкуството, които заслужават внимателно изучаване - казва Виктория Авери, завеждащ отдел приложно изкуство в музея "Фицуилям". - Ние се надяваме, че публиката ще дойде, за да ги види с очите си и да си състави собствено мнение за продължаващите спорове."
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар