Тезата на Пиер ле Гуенег е, че световноизвестният художник и съпругата му Жаклин са му дали лично маслени платна, рисунки и колажи от кубистичния период на художника, когато бил работrил за поддръжката на електрическата инсталация, преди Пикасо да умре през 1973 г. Едно от обвиненията е, макар и недоказано, че световната мафия за пране на пари чрез изкуство намира подобни хора и подготвя определени версии, с които изграждат възможни начини за легална продажба на незаконно придобити или фалшиви творби.
Преди 4 години Пиер и съпругата му решили да поискат официална оценка на дареното. Неизвестната колекция предизвикала сензация в парижкия офис на Клод Пикасо – синът на художника, който управлява наследството му. Творбите са признати за автентични. „Тук има творби, които са много значими и липсват в историята на изкуството. А чрез тях може да се посочат важни моменти. Никой обаче не вярва на версията за придобиването” казва синът на Пикасо.
Жан-Фак Нойер, адвокат на семейство Пикасо допълва: „Пабло Пикасо е съзнавал стойността на работите си. Да даде 271 от тях ей така на един електротехник – това е безсмислено.” Стойността на творбите се оценява на близо 80 млн. евро. Сред тях има акварел от прочутия син период на Пикасо и 9 кубистични колажа, оценени на 40 млн. евро.
Започва разследване, а семейство Гуенег е обвинено за укриване на крадени вещи. Пиер и Даниел са заплашени от 5 години затвор и глоба от 350 000 евро.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар