Яйцето е първото по рода си, поръчано след края на Първата световна война. Известното като „Военно яйце Фаберже” е било поръчано през 1916 г. от царя – само няколко месеца преди да бъде отстранен от власт от Руската революция и принуден да абдикира през февруари 1917 г.
Николай II е поръчал яйцето като подарък за съпругата си Александра. Традицията за подаряване на декоративни яйца води началото си от баща му, цар Александър III, който изненадва съпругата си – императрица Мария с великденско бижутерско яйце през 1885 г. Но колкото и да са обичани от руското царско семейство, инкрустираните с диаманти предмети на изкуството започват да символизират крайностите на семейството.
Новото яйце е изработено по случай предстоящия 100-годишен юбилей от последното имперско яйце. То ще бъде първото от няколко, които съвсем скоро ще бъдат представени от компанията пред публика.
След като за първи път яйцето бъде изложено в продължение на 5 дни, то ще бъде обявено за продажба в Катар. Според говорителя на „Фаберже”, яйцето вече има купувачи, интересуващи се от произведението. Първоначалната оценка на яйцето е около 2 милиона щатски долара. Изложбата ще бъда открита следващия вторник.
Яйцето е изработено съвместно с базираната в Персийския залив бижутерска група „Ал Фардан”, която е известна със своите перли. Може би първоначалната оценка от 2 милиона долара е занижена, след като миналата година последното имперско яйце бе продадено на частен търг за повече от 30 милиона щатски долара. Последната официално съобщена цена за яйце „Фаберже” е около 18,500,000 щатски долара. То бе продадено на търг на Кристис в Лондон през 2007 г. От „Фаберже” съобщават, че общо са били поръчани 50 яйца, като 43 от тях се знае, че са оцелели след Руската революция.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар