НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Александър Маккуин във Виктория и Албърт (17.03.2015)
Разрушител на предразсъдъците, според които в музеите трябва да се показват само исторически костюми, а не съвременни дрехи, стана музеят Метрополитън, който през 1983 година показа ретроспектива на Ив Сен Лоран. Въпреки оглушителния успех, изложбата не се размина без критики: на привърженици на музейната независимост им беше трудно да се оттърват от мисълта за търговската печалба, която изложбата донесе на модна къща YSL.

Но съдейки по факта, че тази „модна“ изложба бе последвана от други, желанието на публиката да види съвременни, а не исторически костюми, се оказва по-силна от разногласията в етическата страна на въпроса. Последната от успешните фешън изложби през 2011 година, посветена на Александър Маккуин, стана абсолютен хит: влиза в десятката на най-популярни изложби в историята на музея Метрополитън (видяна е от над 660 хиляди души).

Музеят Виктория и Албърт ще се опита да надмине този рекорд – той има всички шансове, тъй като изложбата, която се откри на 14 март, е показана със значителни изменения и допълнения. В експозицията са добавени и 30 тоалети, включвайки редки ранни неща на Маккуин, направени, когато е учил в колежа Сейнт Мартинс.

Някои тоалети са получени от частни британски колекции, като например тази на стилиста и колега на Маккуин - Кейти Ингланд или неговия модел и муза – Аннабел Нейлсън. Специално за лондонската експозиция са предоставени няколко тоалета от фонда на Изабел Блоу, покровител на британската мода и изкуство и от модна къща Givenchy, чийто главен дизайнер е бил Маккуин от 1996 до 2001 година.

Към изложбата е добавен нов раздел, разказващ за изключителното влияние на Лондон върху формирането на Маккуин като дизайнер. Могат да се видят още предмети, създадени заедно с приятелите му – ювелира Шон Лин и известния дизайнер на шапки Филип Трейси. Тук, в обкръжението на видеопроекции от всички подиумни изложби на Маккуин, може да се разгледа топ с бродирани пайети, рисунката, на който препраща към трагическите събития на руската революция (той е съставен от портрети на потомци на руския император Николай II) или ексцентрична шапка, украсена с рога.

А докато музеят „Виктория и Албърт“ очаква да брои посетителите и печалбата, „Метрополитън“ ще се готви за откриването на още един моден „блокбъстър“ – „Китай в огледалния свят“ (от 7 май).

Традиционните китайски костюми тук обещават да покажат наравно с фантазиите на съвременните китайски дизайнери, допълвайки с предмети от декоративното класическо изкуство, облекла от китайски опери и филми на съвременни режисьори (в това число Вонг Каравай). Тази гореща смес е призвана окончателно да разруши традиционната представа за това, как може да изглежда изложба на мода в рамките на музей. В края на краищата тази изложба е за културата, която може да приема най-различни образи.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!