Макгрегър е съобщил на персонала на 8 април, че ще му бъде много трудно да напусне, заявявайки, че работата му за музея е била най-голямата привилегия в професионалния му живот. Той добавя още: „Реших, че сега е времето да се оттегля от работа на пълно работно време и в края на тази година изглежда е добър момент да го направя”.
Сред последните постижения на музея от миналата година е откриването на новото разширение, включващо временна изложбена галерия (в момента помещаваща изложба на гръцката скулптура, за която можете да прочетете повече тук), огромни съоръжения за съхранение и студия за реставрация.
Посещаемостта на музея също се е повишила, достигайки рекордните 6,7 милиона през изминалата година, което го превръща във втория най-популярен в света музей след Лувъра. Тези постижения са направени на фона на сериозни съкращения на държавно финансиране.
След пенсионирането си, Макгрегър планира да работи по три проекта. Той ще представи поредицата „Вяра и общество” (Faith and Society) по BBC Radio 4. Планира също да бъде съветник на изложбите на музея „Чатрапати Шиваджи Махарадж Васту Сангралая” (CSMVS) в Мумбай, който той описва като „един от най-добрите и най-активни музеи в Южна / Югоизточна Азия”. И най-важно: той ще бъде председател на консултативния съвет, отправящ препоръки към германския министър на културата.
Ричард Ламбърт, който пое поста на председател на Британския музей през м. юли миналата година, отдаде почит на изключителния принос към развитието на музея на Макгрегър. В момента бордът на музея търси подходящ наследник на поста на Макгрегър, като споделя че „това е една от най-добрите и най-трудните позиции по рода си в света”. Търсенето на подходящия кандидат ще бъде международно.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар