Освен тях, специално за изложбата ще пристигнат „Мадоната на Драйфус“ от Националната галерия за изкуство във Вашингтон, картината „Жената с разпуснати коси“ от Националната галерия в Парма, както и „Музикант“ от миланската Амброзиана. Всичко, което е имало възможност да се събере, е изложено с творби на съвременници и последователи на Леонардо: Ботичели, Учело, Гирландайо, Верокьо, Браманте.
Убеждаването на световните музеи да предоставят творби на Леонардо не е от най-лесните неща, но никой не е очаквал, че сред отказалите да съдействат ще се окаже и галерия Уфици. Музеят категорично отказал да изпрати в Милано „Благовещението на Леонардо“, едно от двете произведения на художника в своята колекция (второто „Поклонението на влъхвите“ се реставрира).
Кметът на Милано - Джулиано Пизапиа даже се е обърнал към министъра на културата в Италия - Дарио Франческини, който да окаже натиск върху „Уфици“. Но нейният директор Антонио Натали си държал на своето:“Хората идват от цял свят, за да видят точно този шедьовър“.
Творбите на Леонардо не са единствените включени в списъка на Уфици от 23 произведения, които никога няма да напуснат стените на музея. Той бил създаден през 2008 година в отговор на изпращането на „Благовещение“ през 2007 година в Националния музей на Токио, без да се взема под внимание протестите на администрацията на Уфици. В забранения списък влизат и картините на Ботичели – „Пролет“ и „Раждането на Венера“.
Въпреки всичко, тази изложба ще бъде историческа, поради големия брой картини на Леонардо, събрани от цял свят. Сред тях ще бъде и значимата „Витрувиански човек“ от галерия във Венеция, която рядко напуска рамките на сградата. В Милано, картината ще остане само месец.
Изложбата ще се проведе до 19 юни 2015 година в Милано, Палацо Реале.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар