Аукционна къща Rago в Ламбъртвил, Ню Джърси, предлага снимки на политически затворници и предмети, които са направили, сред които табакери, изплетени от лучени люспи и дървени семейни табелки, които са били закачани в казармите. Затворниците дали своите творби и мебели на историка Алън Хендершот Ийтън, докато пишел изследване за книгата си от 1952 год. „Красота зад бодлива дел: изкуството на японците в нашите военни лагери“.
Петиция в сайта change.org нарича разпродажбата „предателство срещу хората, лишени от свобода, които са смятали, че подаръците им ще бъдат използвани да образоват, а не да бъде наддавано за тях в аукцион, настройвайки семействата им срещу частните колекционери.“ Фейсбук страница, подкрепящата каузата, събра почти 18000 лайка. В коментарите си, хората призовават колекцията да бъде предадена на институциите. Бившите затворници и техните потомци също са коментирали, за да покажат, че разпознават свои роднини в снимките за продажба.
Поетесата Джанис Мирикитани видяла снимка на нейния братовчед Джими Цутому Мирикитани в партида от 63 снимки, които се очаква да бъдат продадени между 800 и 1200 долара. „Не извършвайте тази пародия на обезценяване и „продаване“ на спомени за обичани семейни членове и произведения на изкуството, които са били създадени, за да се спасят от изолацията и унижението в лагерите.“, споделя тя.
Тоши Абе, член на борда на лигата на японските американски граждани и говорител на групата протестираща срещу продажбата, сподели в интервю, че отлагането на аукциона ще позволи на японските американци да открият по-добро решение за колекцията, отколкото разпространението й на пазара. „Искаме време наистина да решим какво да правим с тези творби,“ сподели той.
Говорителка на Rago написа в имейл, че ненаименованият аукционен търговец, който познавал семейство Ийтън, „не е във финансовата позиция“ да дари материалите на институциите и „не се чувства квалифициран да избере една институция за сметка на друга“. Търговецът описва протеста като „атака в социалната медия“, имаща за цел „да ни тормози в съответствие с техните изисквания“.
Ерик Л. Мюлер, историкът, който консултира за каталога на Rago, e отменил лекция в аукционната къща, предвидена за сряда. Тъй като търговецът е отказал да дари или да продаде на частно артефактите на японско-английски културни институции, той написал в имейл: „Не чувствам, че мога да изнеса публична лекция, свързана с продажбата и да остана с чиста съвест.“
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар