Изложбата представя над 400 художествени произведения на 50 български художници, участвали в бойните действия на Първата световна война и оставили ярка следа в българското изобразително изкуство. Голяма част от произведенията се показват пред публика за първи път, а сред авторите им са изтъкнатите майстори на четката - Александър Божинов, Александър Мутафов, Борис Денев, Борис Митов, Владимир Димитров – Майстора, Георги Евстатиев, Георги Машев, Гошка Дацов, Дечко Мандов, Димитър Гюдженов, Иван Вълчанов, Иван Славов, Константин Щъркелов, Михаил Лютов, Никола Ганушев, Никола Танев, Никола Кожухаров, Яким Банчев.
По време на Първата световна война на създадената от Военното ведомство длъжност „военен художник“ са назначени повече от 15 художници, а десетки други са мобилизирани и участват в нея. Благодарение на тях на платно оживява художественият образ на войната с нейните рани, победи и запомнящи се лица.
За първи път ще бъде показан процесът на реставрация на изложените произведения. Документални кадри от войната и touch-screen приложения ще разкрият атмосферата на историческата епоха и творческия свят на художниците. Чрез специално изработени платна посетителите ще могат сетивно да възприемат техниката на рисуване на някои от авторите.
С изложбата „Нямах оръжие. Имах раница и статив“ Националният военноисторически музей поставя началото на традиционното отбелязване на 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. За поредна година на този ден музеят обявява Ден на отворени врати и представя специална празнична програма от 10.00 до 18.00 часа.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар