Няколко секции на изложението включват всички основни аспекти за формирането на руския стил. Най-популярният жанр от тях за XVIII век в Русия е портретът. Показан е чудесен цикъл от широко разпространени начини за размяна или украса, кореспонденция и архив портретни миниатюри. Изследвана е трансформацията на пейзажа и начините на пресъздаване на градското пространство и чисто природната среда, освобождаването на битовия жанр от класическите шаблони, популяризирането на "документалната" скици, направена в пътувания и експедиции.
Изложбата пресъздава картината на взаимодействието между руските художници и представителите на западното европейско изкуство. Логично продължение на темата са студентските етюди, копията на Старите майстори, скици на древни паметници, произведения донесени от стипендиантските пътувания. Сред произведенията на руски художници, най-основните са свързани с първите десетилетия на дейността на Академията на изкуствата.
Интересни и неочаквани аспекти на културата са открити в творбите на неизвестни художници, в чиито творби се допълва значителната част от графичното наследство на епохата. Според своето разнообразие и високо художествено качество на тези произведетия днес имаме стойностна оценка за новото в историята на руското изкуство от XVIII век. Много от тях са били възстановени специално за изложбата, някои от тях се демонстрират за първи път.
Изложбата дава представа за историята на епохата на Петър I до края на царуването на Екатерина II и позволява да се види разнообразието и красотата на различни техники и популярни майстори на XVIII век: пастели, акварели, с пера за рисуване, рисунки с молив, въглен и сепия.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар