Строителството на църквата Нотр Дам де Ту Грас в Паси през 1964 година възмутило консервативните католици с това, че покривът приличал на хижарска къща и че, били извикани художници от Парижката школа. Фасадата била направена от Фернан Леже, а историите по стъклата от Жан Базен, Пиер Бонар, Жорж Брак и Марк Шагал.
Ле Корбюзе смятал витражите за част от старата архитектура и вместо тях използвал просто цветни стъкла. Първите атрактивни витражи от Алфред Манесие се появили в малка църква през 18 век (Сен Мишел де Брезо) в планините в източна Франция.
Значим паметник на витражното изкуство на 20 век станал и съборът Сейнт Етиен в Метц. Нарекли го „божествения светилник“, защото стъклото в него заема повече от 6 000 кв. м. Охраняемият паметник на архитектурата с уникална колекция витражи от 13 век първи допуснал художници авангардисти. Първи започнал през 1957 година Жак Вийон, по-старият от братята Дюшан. През 1964 година се включил Роже Бисиер, чийто витражи напомнят живописта на Поул Кле и Марк Шагал. За немладия художник, това било първия му досег със стъклото, но не и последния. След Метц, той получил поръчки от семейство Рокфелер, от ООН и други. Днес, неговите витражи вдъхновяват Деймиън Хърст.
През 1976 година в разрушения през военните години събор Сен Сир в Невер започнали мащабни работи по възстановяване на витражите, които завършили едва през 2011 година. Над 1000 кв.м. са поделили между себе си 5 художника: Раул Убак, Жан-Мишел Алберола, Клод Виалат, Франсуа Руан и Готфрид Хонегер. А суровата романска архитектура от 12 век на абатство Сен Фуа в Конк възстановил Пиер Сулаж. Художникът дълго търсил подходящо стъкло, като искал витражите на сянка да стават в цвят на пясъчни стени, а на слънце да отразяват обкръжаващата ги зеленина. Той намерил подходящото стъкло, като всичките 104 аркови стъкла съединил с лента с любимия си черен цвят.
Във връзка с изложбата ще има куратори във всеки събор, както и чертежи на витражните секции, фотографии и видео. Кураторите ще разказват и за съвременните витражи и за етапите на производство на стъкло и затова, че витражите могат да се поставят не само в съборите, но и в спортните зали на Париж.
Изложбата ще се проведе в Центъра за архитектура и културно наследство от 20 май до 15 септември 2015 година.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар