Това е първата изложба, посветена на Съветския хиперреализъм, в прилика или разнообразие от версиите на международния стил на края на 1960 - началото на 1990.
Хиперреализъм, фотореализъм, реализъм, финото фокусиране - всички тези имена на международното художествено движение се създават паралелно в САЩ, Европа и СССР. Можем да кажем, че в контекста на събитията 1970-1980 това се утвърждава като стила на Студената война, защото посочва травмите на епохата, която определяме за модерна и нова.
Острота, актуалност и модерен стил съчетават най-ярките творци на времето чрез този начин на естетическа концепция. В началото на 1970 г. водещите диригенти на хиперреализма сред художниците СССР са естонци, чието изкуство е независимо дори от разделянето на "официални" и "неофициални". По-късни центрове на новата тенденция се появяват и в няколко съветски републики.
Художниците от този стил унищожиха традиционната опозиция спрямо реалността и илюзията. В резултат на фотографията даден продукт се превръща в заснето изображение или снимка, а хиперреализмът създаде нещо, което съществува над реализма, извън статичните граници на реалността.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар