НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Живот като приказка (15.03.2010)
Излязла сякаш от някоя приказка, съдбата на българския художник Борис Георгиев завладява читателя с вълнуващи истории за пътешествия до далечни и екзотични страни, романтични преживявания и срещи с изключителни личности.
Талантливият художник Борис Георгиев, роден през 1888 г. във Варна, с помощта на спонсори успява да завърши живопис в художественото училище в Санкт Петербург при световно известния художник Николай Рьорих. Продължава образованието си в Мюнхен, Германия. Пътувайки посещава много европейски държави и се запознава с редица известни личности. Сред тях срещаме имена като Алберт Айнщайн – физик и нобелист, учителя Петър Дънов и индийския поет и философ Рабиндранат Тагор.
След като художникът получава лична покана от Тагор, през 1931 г. той заминава за Индия, където остава до 1936 г. Това е най-вълнуващия период от живота му. Тук Борис се запознава със световно известни личности като Махатма Ганди, Джавахарлал Неру и жена му Кастурибай и младата Индира Ганди, като увековечава тези срещи с техни портрети в скицника си.
Кариерата му в Индия тръгва стремително нагоре и той прави портрети на влиятелни личности като вицекраля и неговата съпруга и много видни индийски аристократи. Индия е и мястото където Борис среща голямата любов на живота си, принцеса Амрит Каур от царството Капуртал в Пенджаб.
Тя е от така наречената изпаднала от трона аристокрация, защото баща и е приел християнската вяра. Освен изключително красива, принцесата е борец за граждански права и съратник на Махатма Ганди. След поемането на властта от Джавахарлал Неру, амбициозната Амрит Каур става министър в неговото правителство.
Гнездо на любовта между индийката и българина става нейната резиденция в Симла, намираща се на 2500 метра надморска височина. Там двамата прекарват сезона на тропическите дъждове. Следва тяхното незабравимо пътешествие из Хималаите за което художникът винаги си спомня с носталгия и сълзи в очите. На своята любима Борис рисува множество скици и портрети.
Неодобрявайки тяхната връзка, близките на принцесата настройват влиятелните кръгове в Делхи, Бомбай и Калкута срещу художника. Въпреки силните си чувства към българина, Амрит е принудена да остави своя любим заради амбициите си в политиката и решението си да работи за просперираща и независима Индия. Но това не става причина за прекъсването на тяхното приятелство, което продължава до края на живота му.
През 1936г. Георгиев се завръща в България. Като причина за своите многобройни пътувания той сочи материализма на епохата и разрушаването на свещените ценности „...аз потърсих убежище в живота на скитник. Пътувах по всички континенти за да опозная изкуството и историята на човешката цивилизация, да изследвам обичайте и нравите на народите, да се насладя на творенията на природата и да потърся приятели.”
Художникът умира през 1962 г. на 74 годишна възраст.
Други новини от тази категория
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!