Списъкът, на базирания в Париж Международен съвет на музеите (ICOM), акцентира върху обекти, които са популярни на черния пазар, като скулптури, каменни плочи, вази и монети, а същевременно служи като указател на митническите и полицейски служители как да разпознават откраднатите древни съкровища.
„През последните месеци станахме свидетели на масови убийства на малцинствата в Сирия и Ирак, но също и на унищожаването на безценни произведения на културното наследство”, заяви ръководителят на Лувъра в Париж, Жан-Люк Мартинез, по време на представянето на списъка пред журналисти. „Това са две части на една и съща стратегия, описана като „културно прочистване” и имаща за цел заличаването на цели сегменти от човешката история”, добави още той.
Произведенията в списъка варират от артефакти на хиляди години от Месопотамия до произведения от XIX век, произхождащи от времето на Османската империя. Председателят на ICOM - Ханс-Мартин Хинз сподели, че от 2000 г. насам организацията е публикувала червени списъци за повече от 25 държави. „Това е решение с доказани резултати. Търговците на изкуство трябва да спрат да купуват предмети, които идват от Сирия и Ирак”, призова още Хинз.
Създаденият през 1946 г. Международен съвет на музеите обединява над 35 000 членове, сред които музейни специалисти от 137 държави, и сътрудничи на ЮНЕСКО, Световната митническа организация и Интерпол в борбата срещу незаконния трафик на антики. Културното наследство на Ирак е защитено както от националното законодателство на страната, така и от международни конвенции.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар