Зад силно охраняваната невзрачна фасада на сградата в Женева, се крие свободна безмитна зона, в която се съхраняват невероятен брой безценни произведения на изкуството, включително картини на Пикасо, Ван Гог и Моне, и други скъпоценни стоки. Зоната помещава складове с обща площ от 150 000 кв. м., близо една четвърт от които са заети от „Natural LeCoultre”, фирма, която е специализирана в съхраняване на изящно изкуство. Прочетете повече за фрийпорт зоните тук.
Собственик на фирмата е швейцарския бизнесмен Ив Бувие, който бе арестуван в Монако през февруари след обвинения в пране на пари и ощетяване с милиони на руския милиардер Дмитрий Риболовлев, собственик на футболен клуб "Монако". Бувие, който е заподозрян в продажба на произведения на Пикасо, Модилиани, Дега и Гоген, на Риболовлев, при изключително завишени цени, отрече обвиненията. Прочетете повече за скандала тук.
Фрийпорт зоните привличат супербогатите, тъй като те могат да съхраняват изкуство, мебели и други съкровища безмитно, и далеч от очите на обществеността. Но сега женевският фрийпорт се намира в центъра на нежелани противоречия, на фона на въпроси за неговата роля и непрозрачност. Множество изкуствоведи и анализатори на пазара на изкуството, смятат, че фрийпорт зоната в Женева, се е превърнала в пространство за „разчистване” на международно изкуство.
Повече от половината от изкуството, търгувано в световен мащаб чрез търгове и директни продажби, се осъществява чрез женевския фрийпорт. Ако тази зона се свие, то целият световен пазар изкуство ще се срине, смятат те. Според тях, дори Арт Базел, най-голямото изложение за съвременно изкуство, което се провежда в северния швейцарския град всеки юни, ще бъде застрашено. Световният пазар на изкуството процъфтява с нарастването на жаждата за купуване на произведения на изкуството сред новобогаташите, азиятските колекционери и новооткритите музеи.
Когато едно произведение се съхранява във фрийпорт зона, то може да бъде закупено безмитно, а ДДС се налага само, след като бъде извадено. Женевският фрийпорт е създаден през 1854 г. и първоначално е бил предназначен за съхранение на произведения само за кратък период от време. Сега, обаче, някои произведения там се съхраняват повече от десетилетие, според Министерството на финансите на Швейцария.
Кантона Женева, който притежава 87 % от фрийпорта, неотдавна предприе стъпки, за да се „разчистят” някои от складовете и да се даде повече прозрачност на случващото се отвъд огнеупорните стени на фрийпорта.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар