10. Джени Холзер
Тя се фокусира върху използването на думи и идеи в публичното пространство, като често прави шокиращи съпоставки, някои от които са свързани със сексуалната идентичност и отношенията между половете. Холзер често е съпоставяна с американската художничка Барбара Крюгер, която споделя подобен афинитет към провокирането на обществен дебат чрез текст.
9. Нан Голдин
Фотографката Нан Голдин нахлува на арт сцената през 1986 г. с легендарната и изключително влиятелна серия „Баладата на сексуална зависимост“, която запечатва наркотизираната среда на артистичните кръгове в Ню Йорк. По поръчка на италианската луксозна марка „Bottega Veneta“ фотографката заснема моделите Шон О'Прай и Аня Казакова за кампанията за сезон пролет/лято 2010 г. Фотосесията напомня за нейната серия „Балада на сексуалната зависимост. През 2013 г. Голдин снима на рекламна кампания за Диор, озаглавена „1000 животи”, с участието на Робърт Патинсън.
8. Паула Рего
Рего е автор на графики, а в ранните си години е била продуцент. Нейните най-добре познати творби представят народни приказки и снимки на млади момичета, направени до голяма степен през 1990-те години. Тя обединява методите на живописта и графиката, като акцентира върху силните и ясни форми.
7. Трейси Емин
През 1993 г. тя отваря магазин заедно със Сара Лукас, наречен „Магазинът“, в който се предлагат творби и на двете, включително тениски и пепелници със снимка на Деймиън Хърст на дъното. Лукас плаща заплата на Емин да управлява магазина, докато Емин заработва допълнителни пари, като моли хората чрез писма да инвестират £ 20 в нея като художник. Един от получателите е Джей Джоплин, които става неин представител и дилър. Прочетете повече за него тук.
Славата не закъснява и колекционерът Чарлз Саачи купува инсталацията „Моето легло“ (1998) за £ 150,000. След това тя печели и престижната награда за съвременно изкуство „Търнър“. Прочетете повече за наградата тук На търг на Кристис през 2014 г. „Моето легло“ бе продадена на Джей Джоплин за £ 2,500,000. Прочетете повече за Емин тук.
6. Джени Савил
Монументалните голи женски тела на Джени Савил й донасят слава през1990-те, когато е и бума на Младите британски артисти (YBA) в Лондон. Прочетете повече за това тук. Тя е известна най-вече с мащабни картини на голи жени, на които телата им са маркирани, преди да бъдат подложени на липосукция. Произведението „План” (1993) бе продадено £ 2,200,000 на аукцион в Кристис.
5. Синди Шърман
Произведението на Шърман „Без заглавие # 96”, графика, създадена през 1981 г. бе продадена на аукцион на Кристис през 2011 в Ню Йорк за $ 3,900,000, поставяйки рекорд за най-скъпа фотография, продавана на търг някога. Това е автопортрет на който Шърман, облечена с оранжев пуловер лежи на пода в кухнята. Концептуалните фотографии от 60-годишната Шърман, счупиха бариерата от 1 млн. долара на търг едва през 2007 г. Прочетете повече за Шърман тук.
4. Бриджит Райли
През 1968 г. художничката представя Великобритания на Венецианското биенале, където грабва и международната награда за живопис. Тя е и първата жена и първия съвременен британски художник, който печели тази престижна награда. Произведението „Chant 2” (1967) – картина с редуващи се вертикални сини и бели райета, която бе част от трите произведения, които бяха изложени на биеналето, бе закупена от американски колекционер през 2008 г. в Сотбис в Лондон за сумата от £ 3,200,000. Прочетете повече за Райли тук.
3. Яйои Кусама
Произведенията на Яйои Кусама са базирани на концептуалното изкуство, но включват някои от характерните елементи на феминизма, минимализъм, сюрреализма, поп арта и абстрактния експресионизъм. Творчеството ѝ е изпълнено с автобиографично, психологическо и сексуално съдържание. През 1973 г. Кусама отива в психиатрична клиника, и в крайна сметка остава за постоянно. Тя живее в болницата по собствен избор. Нейното студио, където продължава да твори от средата на 1970 г., е близо до болницата в Шинджуку, Токио.
2. Марлен Дюма
Портрет, взет от снимката на класа от детството й в Южна Африка, се продаде за 3.3 милиона щатски долара. През 2008 г., годината на първата нейна мащабна изложба в Америка, цените на произведенията на Дюма достигнаха нови висини. Произведението „Посетителя” (1995), представящо група стриптизьорки, стоящи в очакване пред отворена врата, привлече вниманието на дилъра Дайвид Звирнер, който през 2008 г., след като години наред я ухажва настоятелно, най-накрая подписа договор с нея. Прочетете повече за нея тук.
1. Йоко Оно
Йоко Оно е японска художничка, активист за мир, режисьор, музикант, пианист и певец, както и съпруга на покойния Джон Ленън. Освен това, Йоко е известена с множеството си благотворителни програми, повечето от които са кампании срещу войната и програми, свързани с превенция на ХИВ. През 2013 г. нейното богатство бе оценено на $ 500 милиона, което я превръща една от най-богатите жени в света. Прочетете повече за Оно тук.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар