НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Около 30% от Великата китайска стена са изчезнали необратимо (07.07.2015)
Около 30 % от Великата китайска стена, строена по времето на династията Мин, са изчезнали с течение на времето, в резултат на неблагоприятни природни условия и безразсъдни човешки дейности – включително кражба на тухли за изграждане на къщи. Всичко това води до ерозията на конструкцията, която е част от Списъка за световното културно наследство ЮНЕСКО. Прочетете повече за ЮНЕСКО тук. Великата стена не е единична непрекъсната структура, а се простира върху площ от хиляди километри от Шанхай на изток до пясъците на ръба на пустинята Гоби.

На места тя е толкова разбита, че оценките на общата й дължина варират от 9000 км. до 21000 км., в зависимост от това дали са включени липсващите участъци. Въпреки дължината си, тя не се вижда от космоса, както понякога се твърди. Строителството първоначално започва през III век пр.н.е., но около 6300 км. са построени по времето на династията Мин (1368 г.–1644 г.). В този участък се включват и най-посещаваните сектори на север от столицата Пекин. От тях 1 962 километра са изчезнали през вековете.

Част от конструкцията е изчезнала заради растения, появили се в стените, което е ускорило ерозията. „Въпреки че, някои от стените са изградени от камък и тухла, те не могат да издържат на многогодишно излагане на вятър и дъжд“, се казва още в специално изготвения от специалисти доклад, представящ състоянието на стената. „Много от кулите са станали по-нестабилни и могат да рухнат в резултат на  проливен дъжд или буря. Туризмът и дейностите на местните жители също вредят на най-дългата конструкция в света, строена от човешка ръка“, се казва още в доклада.

Бедните селяни от област Лулон в северната провинция Хъбей са свикнали да използват дебели сиви тухли от участък от стената, за да ги включат в изграждането на собствените си къщи. Плочи от стената, гравирани с китайски йероглифи са били  продавани от местните жители за 30 юана (близо 5 евро). Според китайското законодателство, лицата, които взимат тухли от Великата китайска стена може да бъдат  глобени до 5000 юана (730 евро).

Въпреки това, няма конкретна организация, която да  прилага правилата. „Повредите  могат да бъдат съобщавани само на висшите власти и е трудно да бъдат разрешени спорове, когато това се случи на границата на две провинции“, съобщиха в своя защита официалните културни власти в провинция Хъбей. Те добавят, че туристите все по-често разглеждат и незавършените части от Великата китайска стена, превърнала се в все по-популярна дестинация през последните години. Тази дейност е станала все по-актуална и е привлякла още повече туристи към тези участъци, което ги е повредило сериозно.

Великата китайска стена
Великата китайска стена
Разрушения по стената
Разрушения по стената
Разрушения по стената
Разрушения по стената
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!