„В съвременния арт пазар има много нови играчи от цял свят, но повечето от тях предпочитат да останат анонимни”, казват авторите на проучването и посочват, че 13 влиятелни колекционери са били във всяко едно от 25-те издания на Топ 200. Сред тях са имена като Едит Л. и Ели Броуд, Файез Сарофим и Агнес Гунд, Чарлз Саачи, Дакис Йоану и Мартин Маргулис и други. Над 20 пъти в престижния списък са попадали имената на Леонард Лаудер, на Франсоа Пино - собственик на Christie’s, на банкера Ерик дьо Родшилд, на мексиканския магнат Карлос Слим Хелу и т.н. Собствениците на частни музеи и изложбени пространства в списъка са 46 души, сред които е основателката на московския Център за съвременно изкуство „Гараж” Даша Жукова, която със своя партньор - милиардера Роман Абрамович, присъства неотменно в Топ 200 от 2008 г.
В списъка на ARTnews най-много са колекционерите на съвременно изкуство (през 1990 г. те са били 61%, а през 2015 г. те вече са 90%) и модернизъм, а най-слабо представени са тези, чиито сбирки са съставени от образци на изкуството от XIX в. и от декоративно-приложно изкуство. Прави впечатление, че според статистиката, почитателите на сегмента „Стари майстори” са намалели от 15% през 1990 г. на 10% през тази година.
Сред новите имена на най-влиятелните колекционери са китайският филмопроизводител Фанг Дзонджун - модерно изкуство; Шейх Хамад Ал Тани - следвоенно и съвременно изкуство; американските инвеститори Даниел и Брет Съндхейм - съвременно изкуство; младите инвеститори от Бангладеш Надя и Реджеб Самдани - антично сребро, дизайн, модерно и съвременно изкуство от Южна Азия; ливанските бизнесмени Елам и Тони Саламé - съвременно изкуство от последното десетилетие; собствениците на софтуерна компания, германците Сабине и Хасо Платнер - източногерманско изкуство и импресионизъм; бразилските инвеститори в недвижими имоти Джени и Селмо Низенбаум - минимализъм; американският неврохирург д-р Франк Мур и неговата съпруга Нина Мур - изкуство от последните 20 години и др.
Безспорно едно от най-любопитните имена в списъка с най-влиятелните колекционери е това на Леонардо ди Каприо. Първата работа, която актьорът е купил за своята колекция, е рисунка на Жан-Мишел Баския, а през годините към нея е добавил творби на Егон Шиле, Пабло Пикасо, Андреас Гурски, Такаши Мураками, Ед Ръша, Елизабет Пейтън и други.
На 14 май 2013 г. Фондация Leonardo DiCaprio Foundation организира благотворителния The 11th Hour Auction в Christie’s New York, от който за една вечер събра 38.8 млн. USD за 100% от лотовете, които дари на различни инициативи за опазване на околната среда.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар