Георгу Кабирски е бил инструктиран да направи опис на експонатите от колекцията на гравюри. Търсейки подписи, знаци и аналози за изготвяне на списъка, той се насочва към авторството на няколко творби, които определя като автентични за стила и творческата философия на Пиранези. Откритието предизвиква сензация в кръга на историците на изкуството. Така нови 300 гравюри, намерени в Карлсруе, се добавят към 500 -те, които вече са известни като оцелели творби на италианския график.
Джовани Батиста Пиранези е италиански архитект, художник-график и археолог. Роден е в град Моляно Венето, край Тревизо, тогава част от Република Венеция, в семейството на каменоделец. Началното си образование получава от по-големия си брат Анджело, първите си архитектурни познания получава в ранна възраст, докато помага на чичо си Матео Лучеси при строежа на венецианската „Магистрала дел Аква”.
През 1740 г. Пиранези заминава в Рим като художник-гравьор към венецианската дипломатическа мисия. В Рим усъвършенства техниката си в офорта. От 1743 до 1747 г. често пътува до Венеция, където работи заедно с Джовани Батиста Тиеполо. Първия си цикъл графики той публикува в Рим през 1743 г. Става прочут с четирите си големи „Гротески” (1745) и серията от 14 „Фантазии на тема затвори” (1745-1761). През 1763 г. папа Климент ІІІ му поръчва изграждането на хоровия ансамбъл на църквата „Свети Йоан” в Латерано.
По-късно Орденът на малтийците му поръчва оформянето на храмовия ансамбъл „Света Мария” на хълма Авентин в Рим. Постепенно Пиранези се превръща в един от най-знатните граждани на Рим, където умира след тежко боледуване.
В „Гротеските” и „Фантазиите” Пиранези проявява богатата си фантазия и високо техническо майсторство, които се ценят и до днес. Въвежда необичайни за окото перспективи и ракурси, изгражда фантастични лабиринти от арки, стълби, колони, въжета, които и до днес привличат вниманието на художници, писатели и поети, музиканти, архитекти, кинематографисти. Най-мащабна е серията офорти „Изгледите на Рим”, където художникът графично пресъздава и реконструира практически всички архитектурни забележителности на този град и околностите му.
* Фридрих Вейнбренер е немски архитект, представител на класицизма, планирал центъра на Карлсруе.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар