НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музеят „Виктория и Албърт” в Лондон представя ключови майстори на съвременния портрет (07.08.2015)
Музеят “Виктория и Алберт” в британската столица представя изложбата „Изправени пред историята: Съвременен портрет“. Тя включва около 80 фотографии и графични листове от собствената колекция на музея, създадени от около 20 художника, творили през последните 20 години.

Портретът е основна форма в изкуството, към която всяко поколение се връща и се опитва да го направи отново – буквално, в собствения си образ. Сред художниците, включени в интересната експозиция, са Гавин Тюрк, Джулиан Опи, Томас Ръф, Грейсън Пери, както и много други. Има също и произведения от по-малко известни фотографи като Брайън Коен и Сесилия Мандрил.

Едно от най-интересните неща в селектираните произведения е степента, в която всички те имат общо с историята на изкуството. Има вариации на Фрида Кало от Елън Хек (11 от нейните „Четиридесет Фриди” – серия от отпечатъци, показващи различни жени, облечени като мексиканската художничка), на Вермеер  от Том Хънтър („Жена, четяща призовка до прозорец”, модерна версия на жената от Златната ера в холандското изкуство, четяща писмо от нейния любовник до прозореца), на смъртни маски от Браян Коен („Мъж със затворени очи – Уолтър Уайт”), и наивистични   колониални дърворезби от Грейсън Пери („Г-н и г-жа Пери”).

Почти никой от образите в произведенията не е чиста репрезентация. Художниците не са много заинтересовани от личността на портретуваните. Снимката на  Брайън Коен, например показва, измислен герой от телевизионния сериал "Breaking Bad". Това не са снимки на мъже и жени с поразително красиви лица, те не са и свидетелство за великите и властимащите, нито са снимки на хора от богатото съсловие, с техния охолен и разкрепостен начин на живот. Това са опити за портрети, издържани в стила на холандските аристократи – изобразени са реални хора, но образът им е събирателен. Те са олицетворение на характеристики като гордост, скромност или сила, вместо индивидуални лица.

Сесилия Мандрил дори отива по-далеч, използвайки парцалени кукли със замъглени човешки лица, прикрепени като емблема на миграцията - един изцяло съвременен поглед върху социалния портрет. В същото време произведението на Гавин Тюрк „Портрет на нещо, което аз никога няма да видя” е добър пример за творба на Младите британски артисти (YBA). Това е автопортрет на художника със затворени очи, приличащ на смъртна маска, като в същото време е и опровержение на стария похват, при който за качествата на един портрет се съди от това дали очите на портретувания следват зрителя из стаята.

Изложбата ще може да бъде разгледана в музея „Виктория и Албърт” в Лондон до 24 април 2016 г. 

Forty Fridas; Shannon as Frida, Ellen Heck
Forty Fridas; Shannon as Frida, Ellen Heck
Luc and Ludivine get married, No. 7
Luc and Ludivine get married, No. 7
Portrait of Something that I'll Never Really See, Gavin Turk, 1997
Portrait of Something that I'll Never Really See, Gavin Turk, 1997
Tom Hunter
Tom Hunter
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!