„Тъй като ролята на политическата и икономическа роля на Китай на световната сцена е нарастнала, хората искат да узнаят повече за китайската култура. На това се дължи и този безпрецедентен успех на изложбата“, коментира Максуел Хърн, ръководител на азиатския художествен отдел в музея.
Експозицията, открита на 7 май, изследва въздействието на китайската естетика върху западната мода, както и начина, по който Китай подхранва въображението на дизайнери и моделиери в продължение на векове. Тя съпоставя някои от най-добрите произведения от света на висшата мода, с бижута и произведения на китайското изкуство, като акцентът е поставен върху Китайската империя и периода 1920 г. – 1940 г. в Шанхай и Китайската народна република (КНР). Сподер Хърн, този феноменален успех се дължи и на уникалното творческо сътрудничество между модата и департаментите за азиатско изкуство.
На събитието може да се види бамбукова гора, направена от плексиглас, както и традиционна китайска градина, превърната в басейн на лунна светлина, където роклите на Джон Галиано сякаш плуват по повърхността на водата. Всичко това е съпроводено и с филмов материал. Ръкавите на вечерно палто от Ив Сен Лоран са вдъхновени от украсата на бронзов съд от V-ти век пр.н.е. Украсата на рокля на Диор от 1950 г. пък е вдъхновена от китайската калиграфия, като върху нея е изписано стихотворение, в което пишещият се оплаква за болки в стомаха.
„След френския и испанския, китайският език е най-търсеният език в средните училища в САЩ. Налице е също така огромен наплив на китайски туристи, които искат да видят как Китай се представлява в западен музей“, споделя Хърн. Министерството на търговията на САЩ прогнозира посетителите от Китай да се увеличат с 172%, с което посетителите на музея ще станат 3,1 милиона през 2019 г.
Институтът за костюм в музея „Метрополитън“, който бе възобновен миналата година, носи името на легендарната редакторка на „Vogue“ - Ана Уинтър (вдъхновител на романа „Дяволът носи Прада”). Тя е набавила повече от $ 125 милиона за центъра, след като стана член на Управителния съвет на музея през 1999 г.
Музеят „Метрополитън“ е най-посещавания музей в Ню Йорк и приветства 6.2 милиона души през миналата година. „Китай: в огледалния свят“ засега е осмата най-посещавана изложба на музея в историята“, се казва в изявление на музея.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар