Организаторите на изложбата се опитват да отговорят на въпросите – кои са келтите и защо тяхното културно наследство е оказвало и продължава да оказва влияние върху литературата, изкуството и традициите на различни страни.
Въпросът за келтската народност и култура вълнува учените от години. Гърците през VI век пр. н. е. наричат погрешно келти народите, живеещи в различни краища на Европа - на териториите на днешна България, Турция, Полша, Унгария, Сърбия, Франция и Германия, но никога тези в Британия и Ирландия, с които се свързва впоследствие най-вече келтската култура.
Съвременната генетика е стигнала до извода след много изследвания, че келтите не са отделен народ. Тогава какво е обединявало тези хора, живеещи на хиляди километри едни от други? Това е изкуството и начина на живот.
Древните келти са създали свое собствено абстрактно изкуство. За разлика от гърци и римляни, които се опитвали да постигнат максимален реализъм в изобразяваното, келтите го правели схематично и подчертано нереалистично.
В изложбата са включени експонати, свързани с ранната келтска култура, както и по-късни, когато те са във връзка с Рим и викингите.
Посетителите са посрещнати от един от главните символи на келтската култура - арфа от 15 век, чието изображение краси ирландските евро. На такива инструменти в Ирландия и Шотландия се свири вече повече от 1000 г. , а конкретно тази арфа е една от трите най-стари достигнали до наши дни. Тя е семейна реликва, предаваща де от поколение на поколение в шотландско аристократично семейство.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар