Две дузини художници, архиви и музеи вече са се подписали в полза за новата инициатива, сред които Ерик Фишл, базираните в САЩ архиви Филип Холсъм и музеят Брюк в Берлин. Първите творби ще бъдат маркирани в следващите няколко седмици. Творбите, които са удостоверени, могат да бъдат защитени по този начин. Въпреки, че има натиск от „следващото поколение“ художници, според говортеля на проекта до 40 процента от работите, които се продават в момента са фалшиви.
Въвеждането на ДНК маркера, който е отнел 2 години за създаването му и ще струва около 150 долара, е част от тенденция да се установят широки стандарти за удостоверяване в индустрията. Надеждата е, че ще се създадат други технологии и решения към тези стандарти, които ще помогнат в борбата с фалшификациите.
Няма универсален стандарт, който урежда как трябва да се идентифицират произведенията, нито начин, който да удостовери по-рано идентифицирана творба с някаква степен на сигурност и следователно няма механизъм за предотвратяване на реинтродукция на фалшиви творби обратно на пазара.“, казва Лауренс Шиндел, председателят на Aris Title Insurance Corporation, която е участвала с 2 милиона в проекта. „Стандартите i2M представят международно междуотраслово решение, създадено да реши големите предизвикателства на изкуството, причинени му от фалшификации и измами.“
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар