От Националната портретна галерия заявяват, че предстоящата „Русия и изкуствата: ерата на Толстой и Чайковски“ ще бъде "най-важната изложба на руски портрети, която някога ще се проведе в британски музей". Като част от сделката между Националната портретна галерия, Лондон и Държавната Третяковската галерия в Москва, картини на британските иконични фигури като Исак Нютон и Уилям Шекспир ще бъдат изложени в руската столица.
Изложба в Лондон ще отвори през март 2016 г., като по същото време експозицията „От Елизабет до Виктория: британски портрети от колекцията на Националната портретна галерия“ ще бъде открита в Третяковската галерия, Москва.
Изложбите са специално разчетени във времето, за да отбележат 160-годишнината от основаването на двете галерии. Николас Кулинан, директор на Националната портретна галерия, казва: "Тези две изложби в Лондон и Москва са важен акт на културния обмен и за двете институции."
Розалинд Блейксли уредник на фонда на руско и европейско изкуство в университета Кеймбридж, подбира руските картини, още преди пет години когато и хрумва идеята за изложбата. Общо 26 портрета ще пътуват от Третяковската галерия към Лондон, включително тези на композиторите Николай Римски-Корсаков и Модест Мусоргски, както и на поетесата Анна Ахматова. Тези картини рядко напускат стените на галерията и са на едни от най-известните портретни художници на Русия от последните два века, включително Николай Ге и Иван Крамской. Сред творбите, които ще бъдат показани в Лондон е и единственият портрет на писателя Достоевски рисуван от натура, а работата с лика на Мусоргски е рисувана само няколко дни преди смъртта му във военна болница.
Националната портретна галерия, Лондон ще даде назаем портрети на Елизабет I, писателите Мери Уолстънкрафт и Томас Карлайл и на Уилям Шекспир.
През изминалата година са отбелязани и други важни стъпки в културното сътрудничество между Русия и Великобритания, макар политическите отношения между двете страни остават обтегнати, както може да прочетете тук и тук. Розалинд Блейксли каза: "Аз твърдо вярвам в културните канали за комуникация, без значение колко е лепкава политическата ситуация." През декември миналата година, Британския музей заема една от мраморните пластики от Партенона за първи път на Държавния музей Ермитаж по случай отбелязването на 250-та годишнината му.
В Музея на науката в Лондон в момента е изложбата „Космонавтите: раждането на космическата ера“ посветена на космическата програма на Русия. Това е първият случай, в който повече от 150 експонати от такъв ранг са извън Русия, а някои дори трябва да бъдат де-класифицирани специално за експозицията.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар