НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Музей на открито ще разкрие тайните на най-голямата могила у нас – Малтепе (28.03.2016)
Най-голямата, непроучвана досега могила на Балканския полуостров – Малтепе, се намира на 15 км от Пловдив непосредствено близо до село Маноле.
Тя е по-голяма от Четиньова могила край Старосел и открития в близост крематориум дава основание да се мисли, че в нея са погребани останки на знатни представители от племето на одрисите, живели тук по време на Римската империя. Не е изключено в равното пространство около нея да се открият колесници.
В началото на май започват разкопките, ръководени от доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. По време на брифинг бе представен проектът, който дава възможност това богатство не само да бъде върнато към живот, но и да стане първият туристически маршрут в община Марица.
Кметът на община Марица Димитър Иванов представи проекта, финансиран по Финансовия механизъм на ЕИП 2009- 2014 по програма "Културно наследство и съвременни изкуства", който ще спомогне да се изгради Музей на открито Малтепе.
Малтепе е надгробна могила с диаметър 90 м и височина 22 м, част от голям тракийски могилен некропол, свързан с историята на античния Филипопол в периода 1 в. пр. Хр - 3 в. сл. Хр. Малтепе е регистрирана като недвижима културна ценност. Все още е загадка какво ще открият археолозите в нея, но каквото и да е, е запазено през вековете, защото могилата не е ставала жертва на сериозни иманярски покушения. Местните легенди разказват, че през 1950 г. в нея се е разбил самолет, а през 1956-та са правени опити да бъде разкопавана, но те са останали съвсем в начален етап. Находките могат да бъдат експонирани или в запазената цялост на могилата, или в откритото пространство, но всичко това ще се реши впоследствие.
Проектът, по който ще бъде построен археологическият комплекс "Малтепе - музей на открито", ще съдържа информационен център, места за открито експониране, зали за образование, обучение и сътрудничество в областта на историята, археологията и изкуствата, площи за научно- изследователски дейности, мултимедийна информационна система.
Проектът е на стойност около 1 570 000 лв., а община Марица участва със собствен принос от 50 000 лв., с които ще бъде възможно да се извършат началните археологически дейности.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!